Citat:
Men hur tänker du kring faktumet att det är ett hyfsat framgångsrikt företag vi talar om?
Att det kan verka onödigt att betala 25 kr för att få sin mat hemkörd är en sak men jag tror inte det är så många som utnyttjar den här typen av tjänster mer än vid enstaka tillfällen årligen.
Det finns ingen logik i att anklaga "fattiga" då de knappast lägger 500 kr på en middag som det ju de facto minst kostar i en familj med två barn.
Jag kan ju säga att jag absolut beställt mat genom Foodora.
Det finns mycket som irriterar mig när det kommer till upplägget. Exempelvis att de anslutna restaurangerna tycks ha en lite mer anpassad prissättning i menyerna Foodora presenterar. En pizzeria kan i sin egna meny ta 120 kr för en Margherita men i Foodoramenyn ta 149:- plus då 25 kronor eller mer för utkörning.
Det är egentligen en ganska sinnessjuk företeelse vi diskuterar, vilket genom inläggen hittills i tråden bör kunna anses som vederlagt.
Men varför skylla på "fattiga"?
Om det nu är så att "fattiga" är överepresenterade och att Foodora sabbar för mindre begåvade människor att kunna tillvara ta sina egna intressen kanske staten ska reglera marknaden? Det blir väl en viss måtta av socialism enligt gängse definition.
Problemet är att det uppenbart finns folk (enligt dig) som är lätta offer, ser du hur dumt du argumenterar?