Citat:
Ursprungligen postat av
alternativtkonto11
Eftersom det bara verkar vara jag som läst domen - mig.
Polisen var på BOs hemadress och gjorde husrannsakan "i annat ärende". I samband med detta blev BO först våldsam och fick handfängsel. Sedan lyckades hon få av sig handfängsel, försökte fly ur lägenheten, gjorde våldsamt motstånd när polisen stoppade henne.
Det som är oklart i sammanhanget är varför polisen alls gjorde husrannsakan. Det troligaste är väl att husrannsakan var riktad mot släktingen som omnämnts som gängkriminell, men det är också möjligt att det var BO som var måltavlan. Det var trots allt hon som var våldsam mot polisen, och av någon anledning försökte fly platsen.
Det gjorde säkert husrannsakan pga hennes bror.
Behöver ju inte vara hon som var målet för husrannsakan.
Han kan ju ha saker i lägenhet hos sig eller hos anhöriga tex föräldrar.
Självklart blir de anhöriga arga och reagerar när polisen kommer utan att egentligen tänka klart.
De gör motstånd.
Vet tillfällen där polisen gjort husrannsakan och anhöriga har varit galna på polisen för deras barn har inte gjort något men samtidigt har polisen hittat vapen och annat kul i tex ventilationstrummor i lägenheten.