Citat:
Ursprungligen postat av
Gunn-den-4de
Fast då måste de och bör meddela i förväg. Det är inte så att de oanmälda bara kan dyka upp hur som helst bara för att du hyr av de.
I så fall hade en hyresvärd rent teoretiskt kunna komma hem till en alla dygnets timmar, sova över och duscha m.m.
Detta är ju reglerat via hyresnämnden m.m.
Däremot har de rätt att komma om det är saker som ska fixas eller bytas. Men då måste de meddela i förväg. I alla fall i normala fall. Typ : "hej, den 20 november kommer vi att byta ut brandvarnarna på Flashbackgatan 3. Arbetet sker mellan 8-16. Vi behöver tillträde till bostaden."
Skillnaden är väl om det bor en galning eller psykfall där som akut förstör bostaden och/eller närliggande bostäder. Då kanske de har rätt att komma oanmälda, precis som ex räddningstjänsten har.
Glömde skriva det, men det kan läsas i det "finstilta i texten" (om TS har kollat sin post).
Jag är själv en liten hustomte i BRF-föreningen där vi bor, så det är noga med att meddela först.