Citat:
Ursprungligen postat av
brutefish
ts har typisk mongo-analys.
man likställer barn med ett ting och fokuserar enbart på tingets negativa aspekter.
tar mycket tid, det är dyrt, det är jobbigt etc etc.
man jämför det med att t.ex. köpa ett ruckel eller en gammal bil. slit och dyrt - bara dåligt.
det är inte riktigt så enkelt och absolut ingen någonsin kan fatta hur livet ter sig efter man har skaffat ett barn, det bara går inte hur mycket folk än tror att de förstår.
ingen rolex, ap, mercedes, ferrari, michelinkrog, lyxhotell, resor, hobbys, träning etc. etc. kommer ge den tillfredställelse ett barn ger.
efter det är det nästa hjärndöda trötta "ööööööh, de kommer inte hälsa på dig på ålderdomshemmet"
nä, men det var inte därför jag skaffade barn. det är en bonus.
vad ska du göra istället med all tid och pengar? runka och spela datorspel?
du hinner njuta och böga med dig själv senare i livet, jag lovar dig.
antar att du doom-scrollar flera timmar om dagen också, strunta i det till att börja med.
det är absolut ingen flex att hoppa över barn utan bara något en loser väljer att göra.
Nu delar jag inte TS syn till hundraprocent, men det finns ju massa annat man kan göra istället för familj. Jag och flera andra sysslar inte med stereotypiska resor, spel och fester. Vi lever t.ex Svenssonliv med job, föreningsarbete och så har man ju kontakt med släkten.
Citat:
Ursprungligen postat av
norther1
Dessa faktorer har och kommer alltid finnas där när man skaffar barn. Det finns andra saker som gör att man skaffar barn. Har du inte barn idag kommer du förmodligen inse det i framtiden, förhoppningsvis tidigare än vid dödsbädden.
Ja, det vore fantastiskt att dö ganska tidigt före ålderdomen, som i min släkt är vanligt, barn eller ej. Finns ju ingen garanti på att ens barn kommer att bry sig om en Eller ha kompetensen. Döremot bör man alltid vårda sinä sociala relationer.