2026-10-19, 19:59
  #1597
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haaaaag
Nej, det stämmer. Men det kunde varit, för vi två känns lika envisa

Eftersom du flydde ämnet lite; För i ärlighetens namn har ju du under dagen gått från att hävda "...att det minsann finns stöd i lag att omplacera/stänga av permanent" till att när jag överbevisade detta börja hävda "....att man kan avtala bort rätten"...och när jag påvisade det orimliga i detta så övergick det i någon slags personpåhopp, "att jag aldrig varit på en internatskola" och fokus på annat; så måste jag fråga hur du ställer dig till detta:

1. Klipp: 45:58-46:45: Man berättar att den brottsmisstänkta eleven blivit avstängd från elevhemmet/internatet - och därför bor på hotell., för att han fortfarande går kvar på skolan. Man berättar även att de fyra andra brottsmisstänkta eleverna går kvar på skolan vid denna tidpunkt. Vad hände med "permanenta avstängningar", "relegeringar" och "avtal"?
https://www.svtplay.se/video/KRozn73/dokument-inifran-arvtagarna/1-incidenten?video=visa&position=2752

2. Klipp: 53:45-54:35: Här visar det sig att en av dom brottsmisstänkta eleverna senare t.o.m fick dispens för att komma tillbaks till internatet/elevhemmet. Då handlar det inte ens om avstängning från internatet längre. Denna brottsmisstänkta eleven fick alltså gå på både skolan och internatet. Vad hände med "permanenta avstängningar", "relegeringar" och "avtal" där?
https://www.svtplay.se/video/ePBMn7y/dokument-inifran-arvtagarna/2-fostran?video=visa&position=3212

Kompis, det där handlar ju om Lundsberg, hur deras praxis ser ut, det kan jag faktiskt inte uttala mig om när det gäller avstängningar. Jag har inte gått där. Men att pennalism har varit vanligt förekommande där är väl knappast någon nyhet vare sig förr eller nu eller att de i hög rang har kört hårt utan några större konsekvenser.

Omplacering, det har jag aldrig ens berört, du måste blandat ihop mig med någon annan.
Avstängning, det baserar jag på faktiska avstängningar som har skett både under min tid och i nutid. Om du anser att skolan inte följt paragraferna i skollagen får du väl anmäla dem till Skolinspektionen helt enkelt.... Som jag påpekat tidigare, det kan du hoppa upp och sätta dig på att det hade de föräldrarna vars barn blivit avstngda/relegerade gjort för länge sedan om det var en möjlighet, eller närmare bestämt stämt skolan. Du förstår helt enkelt inte mentaliteten här.

Nog om detta vi behöver inte smutsa ner tråden med en massa hårklyverier där du tjatar om paragrafer i det oändliga och försöker få det till att de elever som har jag de facto vet har blivit relegerade inte blivit relegerade utan har känt skam och därmed självmant slutat. Jag kan lova dig, att ingen slutar självmant i ett sådant scenario du målat upp. Det kommer inte ske den här gången heller.

Mer intressant att fokusera på HUR det är möjligt att de vuxna (Hemföräldrarna) låtsas att det regnar när ett halvt hem är brottsoffer/förövare. Kan de jobba kvar? Hur ser internatchefen på situationen? Vad är hans ansvar? Är väl i högsta grad dags att gå fram med storsläggan och ställa de som ansvarar för eleverna till svars. Det har ju helt hamnat i skymundan.
Citera
2026-10-19, 20:10
  #1598
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Somniphobia
Mig veterligen är det inget annat hem än Backa som är berört. Inga elever från något annat elevhem är avstängda heller, så jag utgår från att de nya målsägande också kommer från Backa. Det saknas dock andra elever på Backa än de misstänkta. Vet inte om man ska tolka det som misstänkt eller helt enkelt som att föräldrarna har valt att ta hem sina barn, vilket vore helt förståeligt.

Jag skulle säga att hemföräldrarna är ganska härdade och vana vid att låta konstiga beteenden passera. Jag har fått höra många sjuka berättelser, i synnerhet från pojkhemmen. Det är inte mina berättelser att berätta, för jag vill inte att någon av mina bekanta ska gå att identifiera och få skit, men det är absolut en hel del saker som gått under epitetet pojkstreck, men som egentligen är straffbart. Många hemföräldrar har jobbat länge. Jag antar att de kanske blivit hemmablinda?

Ja hade jag haft barn på Backa hade jag definitivt funderat på att ta hem min son. Men det kan ju också vara så att de som "saknas" är potentiella nya förövare som helt enkelt quietly lämnat. Eller brottsoffer som inte mäktar med att vara kvar. Knepig situation.

Kanske lätt att bli lite hemmablind och vända bort blicken i kombination med press uppifrån att eleverna inte får sluta för att skolan ska få ihop det ekonomiskt. Nollning, battning och allehanda övergrepp verkar ju på något sätt slunkigt undan under lång tid. Svag ledning som inte styrt upp det innan det tar den här typen av proportioner att ett halvt elevhem sitter i förhör hos polisen. Helt sanslöst faktiskt.
Citera
2026-10-19, 20:11
  #1599
Medlem
Somniphobias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haaaaag
"Du har aldrig varit i närheten av SSHL eller Lundsberg va?" - Nej och det är helt oväsentligt när vi pratar juridik. Väldigt få handläggare/jurister på Migrationsverket har själva invandrat till Sverige eller sökt medborgarskap här. Väldigt få åklagare har själva varit involverade i gängkriminalitet. Men det går alldeles ypperligt för dessa att arbeta med det juridiska/rättsliga kring detta ändå.

"Du pratar återkommande om förövarna som några stackars offer som känner skam, står med mössan i hand etc. Det är inte det minsta synd om de ungarna, de drabbas inte av social utfrysning på något sätt" - Nu byter du samtalsämne, skiftar fokus och ger dig på mig istället. Du kan sluta med det, för du är genomskådad. Jag har aldrig tagit ställning "för förövarna" och "mot offren". Jag har förklarat vad Skollagen säger - och om inte du kan se skillnad på det "och att försvara dessa elever" så säger det mer om dig.

"Avstägningar/Relegeringar: Orkar inte stånga mig blodig med dig. Du får fortsätta läsa paragraferna. Jag lever i verkligheten..." - Absolut...och verkligheten är ju att dom antingen lämnat självmant eller lämnat genom påtryckningar, press, hot och konsekvenser.

Jag har läst Somniphobia inlägg. Jag hade inte hänvisat till denne om jag var du. För hen säger ju att hens "gissning" är att dom är avstängda på obestämd tid. Nu nämns det ju inte om det skulle vara internatet eller skolan avstängningen avser. Är det internatet så stämmer det säkert. Men är det skolan så visar ju denne att den inte är insatt, eftersom Skollagen inte ger möjligheten att stänga av på obestämd tid. Utan först 2 veckor, för att därefter göra ny bedömning. Hen säger också att det "känns orimligt" att de skulle kunna komma tillbaka, oavsett om de frikänns eller döms - och där är jag helt enig. Det hade känts orimligt, det tycker jag med! Men det har ju inte med lagen att göra, utan att det hade känts orimligt om denna eleven ville komma tillbaks efter det han gjort.

Du har helt rätt i det du skriver rörande avstängning. Rektorn har kommunicerat, utan att nämna namn, att berörda elever stängts av, utan att ange någon tidsbegränsning. Man har inte nämnt huruvida det gäller internat- eller dagelever, men självklart har ju ryktet gått kring vilka det gäller. Förutsatt att de inte hamnar bakom lås och bom kan man såklart förmodligen inte hindra dem från att komma tillbaka till skolan.

Dock kommer detta med största sannolikhet leda till något av följande två scenarion i det fall att killarna skulle vilja komma tillbaka 1. De får inte bo kvar på internatet, endast gå kvar på skolan = de kommer ändå sluta eftersom de inte bor i närheten och att det blir pinsamt. 2. De blir förflyttade till något av de andra pojkhemmen för att skydda målsägande. Det andra alternativet är socialt självmord med tanke på att man identifierar sig så starkt med sitt hem, plus att jag inte tror att skolan är särskilt sugen på att det erbjuda den här lösningen med tanke på att de har så kort tid kvar. Jag skulle inte heller sätta pengar på att de kommer att tas emot väl av de andra pojkhemmen.

För några år sen blev en elev av med sin plats på sitt elevhem pga en knarkincident som blev ganska stor och som inträffade på skolområdet. Skolan bedömde att man inte kunde ha kvar eleven på hemmet pga var en fara för sig själv och de andra eleverna. Föräldrarna löste det med att låta eleven bo hos en släkting i en Stockholmsförort och skicka hen med en taxi till och från skolan istället. Finns även andra föräldrar vars barn mist sin plats på internatet som inkvarterat dem på stans hotell och på så sätt har de kunnat gå kvar. Allt går att lösa när det finns pengar.
Citera
2026-10-19, 20:18
  #1600
Medlem
Somniphobias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thimothey
Ja hade jag haft barn på Backa hade jag definitivt funderat på att ta hem min son. Men det kan ju också vara så att de som "saknas" är potentiella nya förövare som helt enkelt quietly lämnat. Eller brottsoffer som inte mäktar med att vara kvar. Knepig situation.

Kanske lätt att bli lite hemmablind och vända bort blicken i kombination med press uppifrån att eleverna inte får sluta för att skolan ska få ihop det ekonomiskt. Nollning, battning och allehanda övergrepp verkar ju på något sätt slunkigt undan under lång tid. Svag ledning som inte styrt upp det innan det tar den här typen av proportioner att ett halvt elevhem sitter i förhör hos polisen. Helt sanslöst faktiskt.

Ja, det är suspekt eftersom ryktet säger att en av de som är hemma är väldigt god vän med en av killarna som fortfarande sitter häktad, vilket såklart känns misstänkt i linje med det du säger rörande potentiella förövare. Det har också suddats ut en del digitalt där, vilket väcker frågan om det är att man inte vill associeras eller att man själv har något att dölja. Man kan hoppas att det istället är föräldrarna som insett vilka deras son har hängt med och beslutat sig för att plocka bort honom från den miljön. Och så kan man ju tycka att fler föräldrar i den här situationen borde känna nu.
Citera
2026-10-19, 20:26
  #1601
Medlem
Somniphobias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thimothey
Kompis, det där handlar ju om Lundsberg, hur deras praxis ser ut, det kan jag faktiskt inte uttala mig om när det gäller avstängningar. Jag har inte gått där. Men att pennalism har varit vanligt förekommande där är väl knappast någon nyhet vare sig förr eller nu eller att de i hög rang har kört hårt utan några större konsekvenser.

Omplacering, det har jag aldrig ens berört, du måste blandat ihop mig med någon annan.
Avstängning, det baserar jag på faktiska avstängningar som har skett både under min tid och i nutid. Om du anser att skolan inte följt paragraferna i skollagen får du väl anmäla dem till Skolinspektionen helt enkelt.... Som jag påpekat tidigare, det kan du hoppa upp och sätta dig på att det hade de föräldrarna vars barn blivit avstngda/relegerade gjort för länge sedan om det var en möjlighet, eller närmare bestämt stämt skolan. Du förstår helt enkelt inte mentaliteten här.

Nog om detta vi behöver inte smutsa ner tråden med en massa hårklyverier där du tjatar om paragrafer i det oändliga och försöker få det till att de elever som har jag de facto vet har blivit relegerade inte blivit relegerade utan har känt skam och därmed självmant slutat. Jag kan lova dig, att ingen slutar självmant i ett sådant scenario du målat upp. Det kommer inte ske den här gången heller.

Mer intressant att fokusera på HUR det är möjligt att de vuxna (Hemföräldrarna) låtsas att det regnar när ett halvt hem är brottsoffer/förövare. Kan de jobba kvar? Hur ser internatchefen på situationen? Vad är hans ansvar? Är väl i högsta grad dags att gå fram med storsläggan och ställa de som ansvarar för eleverna till svars. Det har ju helt hamnat i skymundan.

Jag är förvånad över att inte media har lyft internatchefen mer faktiskt. Han är ökänd för att ryggdunka föräldrar och spela golf. Har också ett rykte om sig att få personal som säger emot honom att försvinna. Att det har gått snart 2 veckor och skolan inte har slängt honom under bussen än är speciellt.
Citera
2026-10-19, 20:30
  #1602
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thimothey
Kompis, det där handlar ju om Lundsberg, hur deras praxis ser ut, det kan jag faktiskt inte uttala mig om när det gäller avstängningar. Jag har inte gått där. Men att pennalism har varit vanligt förekommande där är väl knappast någon nyhet vare sig förr eller nu eller att de i hög rang har kört hårt utan några större konsekvenser.

Omplacering, det har jag aldrig ens berört, du måste blandat ihop mig med någon annan.
Avstängning, det baserar jag på faktiska avstängningar som har skett både under min tid och i nutid. Om du anser att skolan inte följt paragraferna i skollagen får du väl anmäla dem till Skolinspektionen helt enkelt.... Som jag påpekat tidigare, det kan du hoppa upp och sätta dig på att det hade de föräldrarna vars barn blivit avstngda/relegerade gjort för länge sedan om det var en möjlighet, eller närmare bestämt stämt skolan. Du förstår helt enkelt inte mentaliteten här.

Nog om detta vi behöver inte smutsa ner tråden med en massa hårklyverier där du tjatar om paragrafer i det oändliga och försöker få det till att de elever som har jag de facto vet har blivit relegerade inte blivit relegerade utan har känt skam och därmed självmant slutat. Jag kan lova dig, att ingen slutar självmant i ett sådant scenario du målat upp. Det kommer inte ske den här gången heller.

Mer intressant att fokusera på HUR det är möjligt att de vuxna (Hemföräldrarna) låtsas att det regnar när ett halvt hem är brottsoffer/förövare. Kan de jobba kvar? Hur ser internatchefen på situationen? Vad är hans ansvar? Är väl i högsta grad dags att gå fram med storsläggan och ställa de som ansvarar för eleverna till svars. Det har ju helt hamnat i skymundan.

Vänta lite nu!

1. Du har i dina senaste inlägg ordagrant hänvisat/skrivit: "Du har aldrig varit i närheten av SSHL eller Lundsberg va?", "Eleverna på SSHL, Lundsberg, Östra Real, Manilla, VR Djursholm...", "Nja, så går det väl inte riktigt till i praktiken på internaten", "Men att bli avstängd från den här typen av internat...". Varför ändrar du dig nu?

2. Det är väl helt uppenbart att den skolan som borde ha överlägset "hårdast praxis" är just Lundsberg. Dom har ju senaste 15 åren haft 2-3 rättegångar kopplad till allvarliga missförhållanden och höll ju t.o.m på att få stänga 2013!? Kom igen nu, vem lurar du!?

3. Att detta helt plötsligt handlar om "SSHL:s praxis" visar ju återigen att: lagstöd inte finns, legalt "avtalsstöd" inte finns - och du själv säger att eleverna/föräldrarna inte gjort detta på eget bevåg. Ja, då finns det ju bara ett alternativ kvar: Att SSHL arbetar på okonventionella sätt. Jag står fast vid att SSHL:s metoder i praktiken kan bli "tvingande" eller "utpressande". För den spontana tanken (långväga) elever/föräldrar har när denne stängs av från elevhemmet/internatet (vilket man som sagt har all rätt att göra) är ju att man måste lämna skolan och flytta hem igen, eftersom man inte har någonstans att bo. Som sagt: Du nämner ju "SSHL praxis" själv, och vi vet ju sedan tidigare att man inte har stöd i skollag eller avtalslag att göra annat, så vad är det du diskuterar!?

4. Om du fortfarande inte förstått: Vad ni internt definierat "relegering" som bryr jag mig inte om. Det spelar ingen roll för diskussionen. Men man har inte stöd i lag att relegera någon från skolan. För då skall det handla om avstängning eller omplacering. Fråga: Varför tror du SSHL i sina pressmeddelanden skrivit att man "stängt av elever" - och inte "att man relegerat dom"?
Citera
2026-10-19, 20:44
  #1603
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Somniphobia
Du har helt rätt i det du skriver rörande avstängning. Rektorn har kommunicerat, utan att nämna namn, att berörda elever stängts av, utan att ange någon tidsbegränsning. Man har inte nämnt huruvida det gäller internat- eller dagelever, men självklart har ju ryktet gått kring vilka det gäller. Förutsatt att de inte hamnar bakom lås och bom kan man såklart förmodligen inte hindra dem från att komma tillbaka till skolan.

Dock kommer detta med största sannolikhet leda till något av följande två scenarion i det fall att killarna skulle vilja komma tillbaka 1. De får inte bo kvar på internatet, endast gå kvar på skolan = de kommer ändå sluta eftersom de inte bor i närheten och att det blir pinsamt. 2. De blir förflyttade till något av de andra pojkhemmen för att skydda målsägande. Det andra alternativet är socialt självmord med tanke på att man identifierar sig så starkt med sitt hem, plus att jag inte tror att skolan är särskilt sugen på att det erbjuda den här lösningen med tanke på att de har så kort tid kvar. Jag skulle inte heller sätta pengar på att de kommer att tas emot väl av de andra pojkhemmen.

För några år sen blev en elev av med sin plats på sitt elevhem pga en knarkincident som blev ganska stor och som inträffade på skolområdet. Skolan bedömde att man inte kunde ha kvar eleven på hemmet pga var en fara för sig själv och de andra eleverna. Föräldrarna löste det med att låta eleven bo hos en släkting i en Stockholmsförort och skicka hen med en taxi till och från skolan istället. Finns även andra föräldrar vars barn mist sin plats på internatet som inkvarterat dem på stans hotell och på så sätt har de kunnat gå kvar. Allt går att lösa när det finns pengar.

"Man har inte nämnt huruvida det gäller internat- eller dagelever, men självklart har ju ryktet gått kring vilka det gäller" - Jag förstår. Man har iallafall i pressmeddelandet 11/10 uttalat att man stängt av "flera elever från skolan och/eller internatet". Läs: https://sshl.se/wp-content/uploads/2026/10/pressmeddelande-261011.pdf

"Förutsatt att de inte hamnar bakom lås och bom kan man såklart förmodligen inte hindra dem från att komma tillbaka till skolan" - Det är det jag försökt säga hela tiden. Möjligheten att förlänga skolavstängningen finns visserligen. Men det krävs då synnerliga skäl, samt sker under vissa tidsbegränsningar. Mer kan du läsa här:
(FB) Tre gripna, grovt sexualbrott mm på internatskola - Sigtuna SSHL (2026-10-08)
(FB) Tre gripna, grovt sexualbrott mm på internatskola - Sigtuna SSHL (2026-10-08)

"Dock kommer detta med största sannolikhet leda till något av följande två scenarion i det fall att killarna skulle vilja komma tillbaka 1. De får inte bo kvar på internatet, endast gå kvar på skolan = de kommer ändå sluta eftersom de inte bor i närheten och att det blir pinsamt..." - Exakt! Jag har tidigare hänvisat till "normala följder" som gör att man inte "kan" gå kvar. Vilket kan vara av geografiska eller logistiska skäl, men också av ren skam eller att det skulle bli en orimlig situation att bo kvar. Men när jag framförde detta blev jag idiotförklarad.

/Jag får tacka dig för dina svar. Dels för att du besitter stor kunskap och kännedom om verksamheten, men också för att det du skrev nu påvisade att jag haft rätt i den långa diskussionen med Thimothey.
Citera
2026-10-19, 20:56
  #1604
Medlem
Det känns onödigt att ens utreda detta, formulera ett åtal och låta domstolen döma i detta ärende. Trådens alla normala, som inte heter skitenhielm eller liknande övervintrade "adelsnamn", VET att horungarna som lajvar "överklass" och tror de är "onåbara" av lagens långa arm (på grund av namn, klass eller förmögenhet o dylikt) ÄR SKYLDIGA.

Om inte STATEN griper in och stänger ner pennalistskolan Sigtuna PRONTO återstår endast alternativet att dessa tattarungar, tillsammans med deras föräldrar (som vägrat uppfostra sina värdelösa avkommor) ställs inför en folkvald domstol där dessa sadistiska monster erhåller en summarisk rättegång där påföljden blir offentlig arkebusering utförd av en hastigt sammanställd, och folkvald, militär vänsterorienterad exekutionspluton. Denna händelse bör naturligtvis också livesändas av SVT. Androm till varnagel!

Hela Sverige spottar på dessa fanskap!
Citera
2026-10-20, 00:22
  #1605
Medlem
Är det någon som har insyn i hur situationen ser ut på de andra pojkhemmen, exempelvis Midgården? Det cirkulerar ju uppgifter om att förhållandena där ska vara särskilt allvarliga.
Citera
2026-10-20, 06:12
  #1606
Medlem
PerOFs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pippi64
Det känns onödigt att ens utreda detta, formulera ett åtal och låta domstolen döma i detta ärende. Trådens alla normala, som inte heter skitenhielm eller liknande övervintrade "adelsnamn", VET att horungarna som lajvar "överklass" och tror de är "onåbara" av lagens långa arm (på grund av namn, klass eller förmögenhet o dylikt) ÄR SKYLDIGA.

Om inte STATEN griper in och stänger ner pennalistskolan Sigtuna PRONTO återstår endast alternativet att dessa tattarungar, tillsammans med deras föräldrar (som vägrat uppfostra sina värdelösa avkommor) ställs inför en folkvald domstol där dessa sadistiska monster erhåller en summarisk rättegång där påföljden blir offentlig arkebusering utförd av en hastigt sammanställd, och folkvald, militär vänsterorienterad exekutionspluton. Denna händelse bör naturligtvis också livesändas av SVT. Androm till varnagel!

Hela Sverige spottar på dessa fanskap!

Såja, såja, lugn nu.

Det var inte Judas. Ej Barabas. Inte månglarna. Ej Fariséerna. Ej Filisteérna. Inte belackarna. Inte ens Herodes var det.

Det var Pontivs Pilatvs
Citera
2026-10-20, 08:17
  #1607
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Somniphobia
Ja, det är suspekt eftersom ryktet säger att en av de som är hemma är väldigt god vän med en av killarna som fortfarande sitter häktad, vilket såklart känns misstänkt i linje med det du säger rörande potentiella förövare. Det har också suddats ut en del digitalt där, vilket väcker frågan om det är att man inte vill associeras eller att man själv har något att dölja. Man kan hoppas att det istället är föräldrarna som insett vilka deras son har hängt med och beslutat sig för att plocka bort honom från den miljön. Och så kan man ju tycka att fler föräldrar i den här situationen borde känna nu.
Shady!

Citat:
Ursprungligen postat av Somniphobia
Jag är förvånad över att inte media har lyft internatchefen mer faktiskt. Han är ökänd för att ryggdunka föräldrar och spela golf. Har också ett rykte om sig att få personal som säger emot honom att försvinna. Att det har gått snart 2 veckor och skolan inte har slängt honom under bussen än är speciellt.
Ja, jag tycker också det är väldigt konstigt att media inte huggit på det, det är ju ändå hans ansvarsområde. Han kanske är lika bra på att ducka journalister som han är på ryggdunket. Han är ju dessutom ett särdeles bra offer för skolledningen att som du säger "kasta under bussen".
Är det lite psykopatvarning där?

Hur känner personalen nu?
Är infoflödet bättre från Ledning? Man undrar ju om de lycktas ta greppet över narrativet åtminstånne internt? Utåt är det ju fortfarande ett airtight lock på.


Citat:
Ursprungligen postat av Somniphobia
För några år sen blev en elev av med sin plats på sitt elevhem pga en knarkincident som blev ganska stor och som inträffade på skolområdet.
Hur hanterade skolan det då? Gjordes en polisanmälan/utredning eller valde man den väl beprövade locket-på-tekniken? Undrar för jag minns det inte alls, mina kompisar minns det vagt. Vad hade den lille odågan gjort? Lekt grossist i narkotikabranschen?
__________________
Senast redigerad av Thimothey 2026-10-20 kl. 08:38.
Citera
2026-10-20, 09:18
  #1608
Medlem
Somniphobias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thimothey
Shady!


Ja, jag tycker också det är väldigt konstigt att media inte huggit på det, det är ju ändå hans ansvarsområde. Han kanske är lika bra på att ducka journalister som han är på ryggdunket. Han är ju dessutom ett särdeles bra offer för skolledningen att som du säger "kasta under bussen".
Är det lite psykopatvarning där?

Hur känner personalen nu?
Är infoflödet bättre från Ledning? Man undrar ju om de lycktas ta greppet över narrativet åtminstånne internt? Utåt är det ju fortfarande ett airtight lock på.



Hur hanterade skolan det då? Gjordes en polisanmälan/utredning eller valde man den väl beprövade locket-på-tekniken? Undrar för jag minns det inte alls, mina kompisar minns det vagt. Vad hade den lille odågan gjort? Lekt grossist i narkotikabranschen?

Absolut psykopattendenser. Men har lyckats hålla sig kvar genom x antal kriser tidigare så jag antar att det blir så även denna gång.

Informationen till personalen är fortfarande i stort sett noll. Inga namn nämns utan den informationen personalen får är oftast via föräldrar, elever och ryktet på stan. Blir lite komiskt när de sedan kan se i närvaron vilka fem elever som är frånvaroanmälda av rektor. Förstår inte riktigt poängen i att inte kommunicera detta rakt och tydligt.

Hade en komisk upplevelse i helgen när en anställd sa till mig att vaktbolaget som vaktar kändes lyxigt. Jag hänvisade till informationen på Flashback, haha. Som jag förstår det har det inte kommunicerats öht till personalen om vaktbolaget, vilka de är, hur länge de ska vara där osv.

Mig veterligen gjordes ingen polisanmälan. Eleven ifråga tog en överdos, med flit eller ej lämnar jag osagt. Kompisarna som ringde ambulans fick sig en ordentlig och hotfull avhyvling av VH som inte uppskattade att "det gjordes en så stor grej av det hela". Detta i kombination med att eleven betett sig märkligt i alla år, till den punkt att tjejerna i klassen vägrade vara ensamma med honom utan vuxna i rummet, ledde till en avstängning från internatet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in