Citat:
Ursprungligen postat av
nyigemet
Vad menar du? På alla recept står vilket läkemedel det gäller, samt varför (ändamål) personen har fått läkemedlet. Det är bara dessa ord på receptet som apotekaren ser. Vårdpersonal kan via journal på patient de vårdar, se vilka läkemedel en patient har och varför.
Apotekspersonal kan ALDRIG se en patient journal. Journalen ligger inte i det system som apoteket använder sig av. Recept från journal länkas in till apotekets system.
Har ALDRIG skrivit att dom ser journalen, givetvis inte!
I föreskriften HSLF-FS 2021:75 (3 kap. 6 §) sammanfattas huvudregeln för ändamål på recept så här:
"Ett recept ska innehålla uppgift om läkemedlets ändamål, om inte särskilda skäl talar mot det."
https://www.lakemedelsverket.se/sv/lagar-och-regler/foreskrifter/2021-75-konsoliderad
Dvs alla vanliga mediciner man hämtar ut på apotek, från Alvedon, antibiotika och blodtrycksmediciner – ska ändamålet stå med, om man inte själv ber om att ta bort det.
Citat:
Ursprungligen postat av
Iagh
Vore konstigt ja om personal på ett apotek kunde läsa andra människors läkarjournaler.
Edit: i mitt tidigare inlägg gällande ”behandlingsorsak” står det att det
kan tilläggas.
Tex
texten ”mot allergi”, ”mot huvudvärk” osv, alltså det som också står på etiketten som klistras på medicinfrpk. Det är
”behandlingsorsak”.