2026-10-06, 16:40
  #325
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KriminelleMattsson
Han är turkättling från Balkan, Ottomanska riket, som oturligt nog hamnade i Sverige pga mussarnas krig i Balkan. Alltid dessa jävla muslimer...


Citat:
Ursprungligen postat av Aztor12
Vem är 18-åringen?

Heter Daniel, gick IB-linjen, sa en annan gymnasieelev.
Citera
2026-10-06, 17:10
  #326
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av knarklyft
Då hade knappast chaffisen blivit anhållen
Det blir man alltid vid en sån här stor olycka tills utredning är klar
Citera
2026-10-06, 17:12
  #327
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EnLitenkille
Är det bekräftat att det var en neger som körde???
Är det av betydelse tycker du?
Citera
2026-10-06, 17:28
  #328
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HysteriskRonneby
Heter Daniel, gick IB-linjen, sa en annan gymnasieelev.

D.T?
Citera
2026-10-06, 17:33
  #329
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HysteriskRonneby
Heter Daniel, gick IB-linjen, sa en annan gymnasieelev.

Är den informationen 100% tillförlitlig?
Det känns inte som det stämmer, iallafall inte om man kollar antagningslistor till det programmet på aktuell skola.
Det finns förvisso en Daniel på programmet, men han är 19 år och är folkbokförd i Växjö, så vad skulle han med pendelbussen till Ljungby att göra?
Citera
2026-10-06, 17:44
  #330
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av goofer
Du har ju bältet om benen och det är det som avgör att du sitter kvar i stolen, inte om det kommer från höger eller vänster.
Kvar i stolen sitter man men det blir otäcka skador om man hamnar mot fönster/mark. Att trepunktsbältet löper över nyckelbenet mot fönstret skyddar bättre.
Citera
2026-10-06, 18:11
  #331
Medlem
Någon av alla som var ombord bussen torde väl ha Flashback och vara så redig att "hen" kan berätta om chaffisen var en trött 75-åring eller en 32-årig somalier med mobil + IQ-underskott...??
Citera
2026-10-06, 18:12
  #332
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tktrx83
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/smaland/bussolycka-pa-vag-25-mellan-vaxjo-och-alvesta


Edit: Av Aftonhorans bild att utgå ifrån ser det ut att ha varit en dubbeldäckare

https://www.regionkronoberg.se/driftinformation/bussolycka-utanfor-alvesta/


Chauffören säger bussen skenat och gav avsiktligt körde i diket för stoppa den. Kan detta vara ett terrordåd?
Citera
2026-10-06, 18:14
  #333
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hemorojdbiff
Är det av betydelse tycker du?

Kan vara av stor betydelse då chauffören nu säger sig kört i diket med avsikt för bussen ”skenat”. Förra veckan var det ett passagerarplan där piloten försökte krascha planet men stoppades av passagerarna- piloten var muslim och ville döda ”otrogna”.
Så vem är chauffören?
Citera
2026-10-06, 18:24
  #334
Medlem
dart100s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av blacklodge77
Chauffören säger bussen skenat och gav avsiktligt körde i diket för stoppa den. Kan detta vara ett terrordåd?
Det är 100 väg där han körde jag utgår från att han körde i 100 km max vad bussen får gå så hur märkte han att bussen skenade ?
Hur kan bussen skena på en raksträcka alla bussar är spärrade vid 100 km dom får inte gå fortare så länge dom är buss registrerade .
Isåfall borde han bara kunnat fortsätta att köra och fått stopp på bussen på nåt annat sätt..det finns tex parkerings broms som är tryckluft reglerad borde gått att dra i den.

Det finns andra sätt att stoppa bussen på än att köra i diket.
Köra i diket måste vara det absolut siista alternativet när man provat allat annat .
Varför inte tex köra in i mitträcket till slut stannar bussen på ett hyfsat säkert sätt.
__________________
Senast redigerad av dart100 2026-10-06 kl. 18:35.
Citera
2026-10-06, 18:26
  #335
Medlem
Ingen vårdas längre på IVA efter bussolyckan utanför Växjö, meddelar Region Kronoberg.

Fortfarande vårdas ett tiotal patienter på sjukhusen i regionen.

Under tisdagsmorgonen vårdades tre patienter på intensivvårdsavdelningar i regionen. Nu har två flyttats till vårdavdelning på Växjö sjukhus och en till sjukhus i Halland.

Region Kronoberg lämnade stabsläget under tisdagseftermiddagen.
Citera
2026-10-06, 18:31
  #336
Medlem
Raggarspinns avatar
Det finns flera sätt att stanna en eventuellt skenande buss. Flytta foten från gaspedalen, stäng av farthållaren, välj växelläge neutral, använd bromspedalen eller aktivera parkeringsbromsen som på tunga fordon också är en nödbroms.
Låter osannolikt att bussen plötsligt skulle skena!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in