Citat:
Ursprungligen postat av
Socker.Pappa
Det som händer i Frankrike just nu är brutalt. Vi ser omfattande sammandrabbningar, våldsamma upplopp, skolblockader och bränder i städer som Paris, Lille och Lyon. Allt bottnar i en kombination av regeringens tunga sparpaket på tiotals miljarder euro, enorma strejker samt eskalerande förortsvåld och elevprotester.
Hur kommer det sig att det är knäpptyst i svensk media om detta? Varken MSM eller alternativmedia verkar visa något som helst intresse.
Giriga socialister som blir vredgade av att dom inte skall kunna snika till sig lika mycket av andras inkomster och sparande.
Vilken media vill skriva om detta?
Ingen vänstermedia. Och då har vi väl täckt in alla media.
Eller var hittar du någon nyliberal media som förfasar sig över hur giriga människor är och hur det går när politiker uppmuntrar girigheten.