2026-10-03, 13:53
  #181
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalleboool
Varför rapporterar inte svenska medier? Har du provat öppna medierna?

GP


Expressen



Aftonbladet


SVT


TV4


Svenska dagbladet


Dagens Nyheter


Svergies Radio


VK




Kvartal


Morgonbladet


Omni


Nyheter24

Att sitta och googla ämnet och klipp och klistra in länkar kan vem som helst göra.

TS har rätt i praktiken. Det är KNÄPPTYST i svensk media, i PRAKTIKEN.

Jag öppnar Aftonbladet, SVT, och andra stora och inte så stora nyhetssidor varje dag.

Det som händer i Frankrike var en total överraskning för mig. Och då öppnar jag som sagt nyhetssajter ett antal gånger per dag.

Att det ligger en kort liten notis som direkt flyttas djupare bort i feeden och flera lager ner i nyhetsflödet, kan med gott samvete kallas KNÄPPTYST. För det är det i praktiken. Sedan kommer ni som ifrågasätter detta och googlar ämnet. Varpå ni klipp och klistrar länkarna här i ett försök att få det att framstå som att media lyfter upp ämnet och jobbar för att nyheten ska nå majoriteten av läsarna. Djupt ohederligt och en förvanskning av verkligheten. Usch.
Citera
2026-10-03, 14:01
  #182
Medlem
gofigurs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gothenburger
Så......det var alltså inte knäpptyst i svensk media? Stänga tråd?

Citat:
Ursprungligen postat av Flashsmash
Haha, det handlar om vad som presenteras just nu.

Att det har publicerats, men grävts ner så att ingen ska se det är en annan historia.

Citat:
Ursprungligen postat av Mailmans
Extremt många som svarar i den hör tråden verkar ha noll koll på hur media funkar. Att man kan googla fram artiklar är inte riktigt samma sak som att media rapporterar om det..

Har artikeln aldrig varit i flödet eller i flödet endast under korta stunder så är det en död artikel. Någon man skriver för att nytta idioter ska kunna påstå att det visst skrivs om det.

Jag blir deprimerad av hur låg IQ folk har som inte förstå så enkla saker.

Citat:
Ursprungligen postat av over9k
Skolprotester


Citat:
Ursprungligen postat av SiamGnome
Du är lat eller okunnig

https://www.svt.se/nyheter/utrikes/stora-skolprotester-i-frankrike-nara-2-000-frihetsberovade
Se protesterna i Frankrike
protestvåg som brutit ut i Frankrike
Under fredagen fortsätter demonstrationerna
Protesterna bottnar enligt franska medier i missnöje över resursbrist inom utbildningsväsendet.
under en protest för mer resurser till skolan i Lille
Ser du något ord som liknar kravaller i din länk menar du?

Nog borde du se att svensk media skiljer sig från fransk om kravaller/skolprotester?
Detta visar just den publicistiska skillnad vi pratade om tidigare: medan franska myndigheter snabbt stämplar händelserna som "stadsbundet våld" (violences urbaines) för att avfärda rörelsen, och kvällspress fokuserar på ord som "kaos", så väljer svensk public service (SVT) att hålla fast vid ordet protester i rubriken för att beskriva grundorsaken – trots att de i själva texten rapporterar om nära 2 000 frihetsberövade, bränder och sammandrabbningar.
Citera
2026-10-03, 14:52
  #183
Medlem
Imnshos avatar
Frankrike ligger inte i vårt närområde, som Västbanken gör.

Frankrike innebär inte spännande interkontinentala resor med höga traktamenten för journalisterna.
Citera
2026-10-03, 15:19
  #184
Medlem
Q-Trons avatar
Extremt kostsam invandring från tredje världen till Frankrike --> Pengar tas från det franska allmänna för att ge till invällarna i form av bidrag och andra förmåner --> Samhällsinstanser såsom skolor drabbas negativt, där byggnadsunderhåll, läromedel och lärarresurser blir eftersatta --> Invällarna upplever sig förfördelade och drar igång kravaller, och socialsmittar även de franska barnen (som annars skulle ha haft en normal och ekonomiskt hållbar tillvaro i deras egna hemland om det inte vore för att man öst in de lågintelligenta, lågkvalitativa och ickeproduktiva invällarna i landet)

Det fullkomligen dräller av klipp och relevant information på X om det här, och det är praktiskt taget lättare att snabbt skapa sig en ganska god uppfattning om vad sker i Frankrike just nu genom andra kanaler än att låta informationen silas genom t ex vänsterpropagandafiltret public service.

Boomers som bänkar sig framför public service-hjärntvätten varje kväll eller har radioskvalet på i bakgrunden är som vanligt i dessa tider sämre informerade. Det är bara att tala med en förälder eller äldre släkting för att få det klart för sig. Tack, internet, för att yngre generationer i Sverige slipper den statligt orkestrerade (och tyvärr skattefinansierade) vänsterpropagandan.

I slutet av SVT:s artikel så citerar man den antivita vänsterpolitikern Jean-Luc Mélenchon, som tidigare förklarat att han vill se ett kreolskt Frankrike, det vill säga att Frankrike ska bli ett land fullt av bruna byrackor och bastarder.

Citat:
”Våldsamma aktörer”
Franska politiker hävdar att proteströrelsen har kapats av ”våldsamma aktörer” och att den understöds av vänsterpartiet La France insoumise, LFI. Partiet avvisar den beskrivningen.

– Det tjänar inget till att sätta eld på saker. Annars motarbetar vi oss själva, säger vänsterpolitikern Jean-Luc Mélenchon, frontfigur för partiet La France insoumise, på svenska ofta kallat Okuvligt Frankrike (LFI).

Källa: https://www.svt.se/nyheter/utrikes/stora-skolprotester-i-frankrike-nara-2-000-frihetsberovade

Mélenchon menar väl förmodligen att våldsamheterna går emot hans egna önskemål om ett rasblandat Frankrike då såna här våldsamheter endast kommer att skapa ytterligare resentiment mot invandring från tredje världen. På något vis har han kanske rätt, men de här "protesterna" uppfyller ändå sitt antivita syfte, då invällarna gör uppror mot den franska kulturen, mot de franska normerna och mot allt det som fransmän byggt under hundratals år. Hur som helst är det talande för SVT:s rapportering att man låter den vänsterextremistiska lands- och folkförrädaren Mélenchon ha sista ordet i artikeln...
__________________
Senast redigerad av Q-Tron 2026-10-03 kl. 15:21.
Citera
2026-10-03, 15:24
  #185
Medlem
Orsaken till att det inte rapporteras i media om detta är att politiker och media är köpta av globalister, de vill bara ha fokus på rysshets klimatdravel och högerextremism
Citera
2026-10-03, 15:35
  #186
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Socker.Pappa
Det som händer i Frankrike just nu är brutalt. Vi ser omfattande sammandrabbningar, våldsamma upplopp, skolblockader och bränder i städer som Paris, Lille och Lyon. Allt bottnar i en kombination av regeringens tunga sparpaket på tiotals miljarder euro, enorma strejker samt eskalerande förortsvåld och elevprotester.

Hur kommer det sig att det är knäpptyst i svensk media om detta? Varken MSM eller alternativmedia verkar visa något som helst intresse.

Det är även presidentval i landet till våren och Le Pen ligger bra till i mätningarna. Vad tror ni kommer hon att vinna denna gång?

https://x.com/MJ_NesaraGesara/status/2105784773318987924

https://x.com/carlosmtelles/status/2105765272791785784

https://x.com/MarioNawfal/status/2105656478128566773

https://x.com/BasilTheGreat/status/2105649225501643198
https://x.com/Inevitablewest/status/2105761079993467344

https://x.com/realMaalouf/status/2105311790578237837

https://x.com/visegrad24/status/2105611596462768604

https://x.com/visegrad24/status/2105225091751477457

https://x.com/realMaalouf/status/2105626604781318623
Mycket märkligt ändå! Svensk media har blivit allt mer fokuserad på att förmedla tidigare nyheter och har tyvärr ingen bredare bild.
Citera
2026-10-03, 16:32
  #187
Medlem
Det rapporteras om det men det har väl inte direkt jättestort nyhetsvärde i Sverige.
Dels är det liksom ständigt återkommande i Frankrike, men sen påverkar det inte direkt svenskar speciellt mycket(om något).
Citera
2026-10-03, 16:44
  #188
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalleboool
Varför rapporterar inte svenska medier? Har du provat öppna medierna?

Vilken träskalle..

Gå in på dina länkar själv, skärmdumpa bevis, visa för oss övriga att ditt påstående är rätt.

...repeterar benänmingen träskalle.
Citera
2026-10-03, 16:56
  #189
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aramir2
Det rapporteras om det men det har väl inte direkt jättestort nyhetsvärde i Sverige.
Dels är det liksom ständigt återkommande i Frankrike, men sen påverkar det inte direkt svenskar speciellt mycket(om något).

Ifrågasätter påståendet "rapportering". Har endast sett Göterborgs Posten ha det på första-sidan.

"Nyhetsvärde i Sverige", jo det är ju en större nyhet att nån åker snowboard i plusgrader. (SVT på första-sidan 2:a Okt.)
__________________
Senast redigerad av PannkakaOneMillion 2026-10-03 kl. 16:58. Anledning: tillägg
Citera
2026-10-03, 19:49
  #190
Medlem
doncroces avatar
Hade det var "extremhögern" som låg bakom upploppen i Frankrike hade nog Svensk media skrivit spaltmeter om det, med artiklar om hur 1930-talet är tillbaka och granskningar om hotet från högern.

Problemet här är att det är "extremvänstern" som ligger bakom upploppen i Frankrike, så vi ser Svensk nyhetsvärdering kontra politisk ideologi.
__________________
Senast redigerad av doncroce 2026-10-03 kl. 20:17.
Citera
2026-10-03, 20:22
  #191
Medlem
Det är vänstern som kravallar. Kanske det är därför som svenska medier skriver så lite om det? De vill inte förtala vänstern.
Citera
2026-10-03, 22:28
  #192
Medlem
Det är ett genomgående mönster när det gäller (icke)rapporteringen från Storbritannien och Frankrike. Inte ett ord som spänningarna som byggts upp i dessa länder över tid. Stämningen är explosiv minst sagt men det får vi inte veta något om i Sverige. Vi är inte betrodda med det vad det verkar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in