2026-09-28, 14:39
  #565
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sunimod
Du har nog missat en del.
Finns mer om samma.

"Centerpartiet är låsta i regeringsfrågan.
Partiet kommer inte att ingå i en regering med Vänsterpartiet och ser därför heller ingen poäng med att förhandla med V om en sådan lösning.
– Ingen större poäng att gå till det mötet, säger Elisabeth Thand Ringqvist."


https://www.tv4.se/artikel/1GklmSl8qz6hFrwhiBmIlO/vaegrar-regering-med-v-nooshi-far-ge-sig
Då är det ju C som är det största problemet, de vill inte prata med något av blocken pga egna fobier. Man måste kunna sätta sig förutsättningslöst vid förhandlingsbordet. Det innebär inte att man gått med på annat än just att lyssna och själv delge sin syn.
2026-09-28, 14:41
  #566
Medlem
”Den nya konstellationen ” V+M måste väl vara välkommen för Maggan, hon vill ju bryta upp blockpolitiken…

Ahh, just det, fel av mig, det får bara ske på hennes villkor.
2026-09-28, 14:45
  #567
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lavio
Män klagar så ofta på att kvinnor är känslostyrda men följer man denna tråd märker man ju hur hormonerna sprutar ut ur alla hål på många härinne.
Så sant. Andelen % logik i tråden är nära 0.

Citat:
Ursprungligen postat av Lavio
Sakligt: Detta är ett maktspel som noga kalkylerats av MA för att pressa V att samarbeta. Hon har ju bevisligen koordinerat detta med MP och C som båda går ut och kritiserar V (C har dessutom påpekat att V:s och C:s gruppledare redan haft massor med samtal, så C visar sig pragmatiska). UK får svårt att bilda regering i en första runda och det kommer följaktligen leda till att pinnen flyttas över till MA igen. Då med en mer framåtlutad partiledare där allt fokus hamnar på V.
Stämmer nog väldigt väl.

Jag skulle nog säga att det spenderats möda på detta långt innan valet, och har utarbetats strategier beroende på hur utfallet blir.

Det många inte i tråden begriper är att partiledarna är långt mer intelligenta än majoriteten i tråden. Bara det att eftersom partiledarna vänder sig till folket så måste dom lägga sig på IQ 80 nivå så att man täcker in tillräckligt många. Och då tror de med låg IQ att politikerna har låg IQ.

Det Magdalena Andersson nu gör är att hänvisa till logik. Dvs eftersom V nu bytt sida och stöttar M så kan dom ju ta konsekvensen och bli stödparti till en Tidö-regering.
Och genast ser vi hur alla de känslostyrda som inte klarar av enkel logik ens sätta igång och gnälla som 5-åringar.
2026-09-28, 14:45
  #568
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Selor
Kom igen nu C och gå tillbaka till era borgerliga syskon för Sveriges väl och ve. Vänsterpartiets bravader i valrörelsen borde ha gett era intelligenta väljare en ny insikt om att SD behövs för ett välmående land utan Somaliska analfabeter i Rosenbad.

Folk skriver att C skulle förlora väljare genom att göra så. Jag tror att de skulle kunna vinna en del väljare också. Det kanske skulle kunna bli fifty-sixty - som en känd backhoppare sa..
2026-09-28, 14:46
  #569
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KamratBlue
Då är det ju C som är det största problemet, de vill inte prata med något av blocken pga egna fobier.
En del säger att C är det parti som klarar av att prata med de flesta andra partier. Det är bara 2 dom har röda linjer mot.

Kanske stämmer.
2026-09-28, 14:47
  #570
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av f839444
Är inte det här bara för att försöka styra så att fjärde och sista försöket till omröstning hamnar på Maggan och gänget?

Om man ger upp första försöket så hamnar den i knät på Ulf. Då blir ordningen.

1. Ulf
2. Arga tanten
3. Ulf
4. Arga tanten.

Ulf sitter då på svarte Petter. Gå till kammaren med en omröstning för att ge rödgröna röran mindre tid att bli sams. Eller ge Maggan mer tid genom att ge tillbaka sonderingen. Vilket han nog egentligen inte vill.

Pressen på V blir vid 4e omröstning monumental.

Det är därför Ulf ska tacka nej till ett sonderingsuppdrag.
2026-09-28, 14:48
  #571
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tuor
Bråkmakare?

Vänsterpartiet har ETT krav.

Det är sossarna och Centerpartiet som är bråkmakare.


Hur bråkar de?
Vänstern kan väl ingå i Tidö istället ?
2026-09-28, 14:51
  #572
Medlem
WeMadeYous avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sall2001
Som jag skrev. C kommer aldrig över till Tidö. Det var någon naiv stackare som i början skrev något i stil med "nu är det bara för C att gå över till Tidö..."


C kan mycket väl stödja en M eller M/L/KD regering och ändå inte bryta mot något vallöfte.

Man gick till val på Andersson som statsminister men hon har idag gett upp och misslyckats.
Nu skulle man kunna stödja Kristersson och hävda att man gav Andersson chansen.
2026-09-28, 14:51
  #573
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Max1494
Hur bråkar de?
Vänstern kan väl ingå i Tidö istället ?
Tidö med ett bättre välfärdssystem skulle göra Sverige till en bättre plats.
2026-09-28, 14:53
  #574
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DoktorNo
Tar inte C chansen nu att ingå i en Tidö 2.0-regering så är de olovligt dumma.
Varför skulle C vilja vara stödparti till några som bara varit oförskämda i 8 år?

Fortsätt på följande mening:

C vill vara stödparti till de partier vars företrädare mest trakasserat dom under 8 års tid därför att ...


Och så ser du till att det finns en övertygande logik i fortsättningen.


---------------------------------------------
Vad sägs om att M, KD och L rensar bort de företrädare i partiet som förfallit till sådana hjärndöda dumheter. Och ersätter de med sådana som betett sig civiliserat.

Har du och andra som vill se C med i en sådan konstellation krävt detta av M, KD och L?
Om inte, så varför?
2026-09-28, 14:54
  #575
Medlem
Karmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FiveLakes
V kommer att få vika ner sig till slut. Vems väljare "lider" mest av en eventuell Kristerssonregering efter omval, V's eller C's?
Vänsterns väljare är bäst betjänta av Tidö 2.0, men det förstår de inte själva, tyvärr.
2026-09-28, 14:55
  #576
Moderator
Allaballawallas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Baheera
De har ju i praktiken gjort både ock. De har gett sken av att vara ett färdigt regeringsalternativ med Andersson som statsminister, men inte rätt ut hur det ska gå till

I princip varenda kotte som röstat på de 4 partierna har trott att saken var klar den 13/9 och nu skulle karensdagen bort, miljardärskatt införas osv

Och detta belystes knappt alls under valrörelsen, att de ingående partierna i det sk rödgröna blocket står väldigt långt ifrån varandra.

Det är snarare normalt att gå till val som ett block, så väljarna vet vad de röstar på


Att det är normalt att gå till val på block är inte synonymt med att det är bra.

Dels då det ogiltigförklarar partiets funktion som ståendes för olika politiska övertygelse och ideologiska utgångspunkter, dels då det låser fast partier så att dessa knappt själva kan välja vilka de vill samarbeta med. Vi såg ju vilket liv det blev på övriga inom Tidö när Ebba började flirta med Maggan.

Att de rödgröna inte gick ut med något handlade nog mest om att de överskattade sig själva. Det fanns nog stora förhoppningar på att Se, C och MP skulle bli tillräckligt stora för att slippa blanda in V.

Om M, KD och L hade blivit tillräckligt stora med C och utan SD hade de gladeligen bytt ut SD mot C oavsett vad som sas före valet.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in