Citat:
Ursprungligen postat av
alicia66
Det finns miljarder muslimer och kristna. Majoriteten bor inte i Sverige. Homosexualitet är en synd enligt kristendomen och haram i Islam det är väldigt tydligt i både koranen och Bibeln oavsett vad folk hittar på. Jude är ett folkslag så det kan du vara utan att vara troende.
Du undviker bekvämt mitt påstående och fråga som baserade sig på det här du skrev:
Citat:
fins ingen sekulär religion där man kan plocka russin ur kakan
Så vilken sorts kristen är ok enligt dig? För du var arg att folk "plockade russinen ur kakan" och att såna verkligen inte var riktiga kristna. Vilket inkluderar frikyrkor, katoliker, protestanter, inklusive dom som satte ihop Bibeln i den helhet vi känner idag på 300-talet där man aktivt valde ut vilka texter som skulle med, vilka som skulle bort, och vad som skulle editeras.
Dom plockade ju om några ut russinen ur kakan - men du måste väl inse att det inte gjorde mindre kristna för det? För det blir jävligt svårt annars att hitta nån kristen.
Så... berätta nu är du religiös ens? Och VILKA Muslimer är Muslimer, och vilka plockar russin? Shia, Sunni...? Vem är kristen enligt dig?
Du pratar om något som är en synd enligt "kristendomen" - vilken kristendom? Vilken text baserar du det på?
Jag menar JAG vet vart i lagboken det står, men jag vet också att du verkligen inte följer resten av lagboken och det gör inte andra kristna heller - för att det är inte så religion fungerar.