Citat:
Nytt för i år enligt Lindqvist är att det kommer gå matcher på vissa måndagkvällar svensk tid. Så det hade varit godis för Viaplay att kunna ståta med dessa.
Det är redan en ganska stor brist på matcher som går europeisk prime time. Att man som tittare den här säsongen ofta kommer mötas av att Viaplay inte ens sänder när man satt sig ner en lördag eller söndag runt klockan 19-21 gör att jag tvekar inför att förnya abonnemanget.
Det kommer förmodligen bara bli värre med tiden. Viaplay betalar asmycket för PL-rättigheterna och Citys fuskande och processen som pågår, och som kommer att dra ut på tiden, innebär ett hårt slag mot PL som varumärke, och Viaplay kommer att drabbas.
Det kommer förmodligen bara bli värre med tiden. Viaplay betalar asmycket för PL-rättigheterna och Citys fuskande och processen som pågår, och som kommer att dra ut på tiden, innebär ett hårt slag mot PL som varumärke, och Viaplay kommer att drabbas.
PL kommer tyvärr fortfarande vara världens mest populära liga för fotbollsfans - och kosta därefter.
Citat:
Det kanske är bra för NHL intresset i Sverige. Just nu är känslan att de som tittar är väldigt hardcore samtidigt som en stor del inte alls har koll. Nu kan barnfamiljer slå på en match här och där. Ungefär som när NHL hade en match i veckan på tv4 i slutet av 90-talet samt deras veckomagasin. Eller när det gick på Supersport som ingick i det normala kabelpaketet.
Förstår hur du tänker. Tror dock inte Disney+ eller Prime har den dragningskraften. Kommer de ens sända med svenska kommentatorer? Det är sånt medelsvensson behöver: Niklas Holmgren och en svensk studio med ansikten man känner igen.
SVT borde ha ett samarbete (igen) med Viaplay. Det hade gett ringar på vattnet med en match i veckan på SVT och resten i Viaplay.
Att NHL ger så lite tillbaka till svensk hockey i reda pengar kommer ligga dem i fatet. Gissar att folk i gemen ogillar det uppenbart transatlantiska i proffsidrott over there.