Citat:
Ursprungligen postat av
Tarningen
I Rapport 19.30 ikväll sade man inte ett ord om eventuell klanröstning. Det här är ett bra exempel på att många nyhetssändningar utgör ren desinformation.
Det beror nog minst lika mycket, om inte mer, på att man inte förstår sig på ett klanbaserat socialt samspel, och som vanligt förutsätter att somalier i gemen fungerar precis som vi, trots att ingenting tyder på det. Användaren JeffDavis här ovan är likadan. Lite småindignerat ställer han sig frågan vad somalier i riksdagen spelar för roll, trots att all tillgänglig information om deras sociala samspel och tidigare försök till statsbyggen tyder på att det är ett monumentalt problem. Somalier är till och med ett problem som enskilda familjekonstellationer.
Man vill helt enkelt inte se problemen, och får väl för sig att om man blundar för korruption, klansystem och familjeband som urholkar våra samhälleliga principer och vår rättsstat, så kommer det hela att lösa sig av sig självt. Man "står upp mot rasism" eller "värnar allas lika värde", eller något annat i sammanhanget lika enfaldigt som naivt. Jag håller med om att det är en problematisk inställning, som redan urholkar vårt samhälle och på sikt riskerar att störta det i fördärvet, men det finns inget sätt för oss andra att få de här människorna att förstå något de inte vill förstå. Viljan att förstå är långt viktigare än den intellektuella kapaciteten att förstå.