Av vem? Om det var en påfart som försvann så var det bussen som felade.
Min poäng: finns alldeles för lite info för att ens spekulera om vem som gjorde fel…..
En skolbuss med elever körde i diket på E4 mellan Töre och Råneå på fredagsmorgonen efter att en lastbil kommit in i hög fart vid påfarten till motorvägen.
Citat:
Bussföraren ska ha tutat mot lastbilen som tutade tillbaka men chauffören fortsatte ändå köra och misstänks nu för smitning.
Bussen stod i diket till höger efter accelerationsfältet, helt omöjligt att lastbilen kommit i accelerationsfältet / utfarten och prejat bussen då skulle den varit i mitträcket.
Rimligaste scenario är att bussen kom från Jämtön/Vitå. Bussen hade alltså väjningsplikt när den kör ut på E4an som på platsen är enkelfilig med mitträcke.
Bussen har försökt trycka sig ut och tvinga sig in framför lastbilen vilket bevisligen var en dålig ide.
Till saken hör att Länstrafikens bussar ofta är inblandade i olyckor och incidenter,.
Busschaufförna kör som idioter, vilket denna olycka återigen bevisar.
Åtala busschauffören för vårdslöshet i trafik, hur f-n kan man som yrkeschaufför riskera livet på skolungdomar?
Finns bra bilder på platsen riktning E4 söderut vid trafikplats Jämtön, skylten Luleå 45km syns bakom bussen.