Resultat: Skulle ni rösta på samma parti som tidigare om det blir ett extraval?
Ja
71,23%
52 röster
Nej
19,18%
14 röster
Vet ej
9,59%
7 röster
2026-09-18, 05:44
  #37
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DasspappretDN
Du menar att jag skulle ändra min röst på Barbapappa? Nej. Det skulle jag inte.

Jag tror de slängde min röst på Barbapappa dock. Fick nog inte ens räknas som blank.
Tror inte röster slängs. Barbapappa har nog en röst. (minst).
Citera
2026-09-18, 06:08
  #38
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av korvenorven
Tror inte röster slängs. Barbapappa har nog en röst. (minst).

Men den räknas som ogiltig tror jag.
Citera
2026-09-18, 06:15
  #39
Medlem
pn222jws avatar
Nej. Då byter jag till SD.
Citera
2026-09-18, 06:16
  #40
Medlem
Ghastens avatar
Ja jag hade inte lämnat tidö sidan. Vi får hoppas att alla står på sej och det blir nyval. Risken är liten men den finns där.
Citera
2026-09-18, 06:18
  #41
Medlem
TouchMyShadows avatar
Kommer inte ske, men samma SD.
Citera
2026-09-18, 06:22
  #42
Medlem
Fan vad kul det skulle vara med extraval. Den rödgröna röran lyckas inte tejpa ihop en regering. Ändå slår man sig för bröstet över att det "svenska" folket har valt den här röran, bara för att VPK lyckades göra en boost på några procent i valet.

De fick 8,4 % i årets val, samma resultat fick de 2002. De har klarat 12 % en gång, dvs. 1998. VPK ska ha max 5 %, det är ändå ett parti där ledamöterna aldrig har jobbat i sina liv, utan lata medelklassungdomar som lajvar socialism och där BMI oftast är högre än IQ, eller som hos partiledaren där tuttarna är en högre siffra än IQ.

Vi får hoppas att C håller sitt löfte att inte släppa in Stalins hantlangare i en svensk regering.

Idag tar Sverige emot 900 kvotflyktingar per år, vilket är mycket för ett så litet land som Sverige Miljöpartiet vill höja antalet till 5 000 kvotorcher från tredje världen, som kommer våldta din dotter och mamma på hemmet.
__________________
Senast redigerad av Svenne26 2026-09-18 kl. 06:38.
Citera
2026-09-18, 08:07
  #43
Medlem
Studsbolls avatar
Ingenting har förändrats så det blir samma som tidigare. Dock tror jag att ett extra val kan sluta illa för Tidö; nu när L klarade sig med så stor marginal är det risk att många stödröstare tar dem för givna och istället röstar på sitt egentliga parti och så trillar L ur och det blir game over.
Citera
2026-09-18, 13:59
  #44
Medlem
SveaBunkerns avatar
https://samnytt.se/sa-gick-det-for-orebropartiet-och-alternativ-for-sverige

Citat:
Örebropartiet blev den stora nykomlingen bland riksdagens småpartier. Partiet har i skrivande stund fått omkring 32 000 röster, motsvarande 0,6 procent, och blir därmed det största partiet utanför riksdagen.

Alternativ för Sverige får samtidigt omkring 20 000 röster och 0,4 procent.

https://lakartidningen.se/nyheter/oppositionen-vann-50-000-roster-avgjorde/

Citat:
Oppositionen vann med 50 359 röster.

https://www.affarsvarlden.se/artikel/nyans-och-orebropartiet-kan-ha-avgjort-valet-fullt-mojligt

Citat:
Örebropartiets framgångar och partiet Nyans kollaps kan ha avgjort valet till Tidöpartiernas nackdel.

”Det är fullt möjligt att utfallet hade blivit ett annat om Nyans fick lika många röster som förra valet och Örebropartiet inte ställt upp”, säger prognosmakaren Gustav Karreskog Rehbinder till Affärsvärlden.
Citera
2026-09-19, 16:51
  #45
Moderator
Diagorass avatar
Lagt till omröstning

/ mod
Citera
2026-09-19, 17:02
  #46
Medlem
oligarkss avatar
Tror det slutar med extraval.
Magdalena kommer bli gråhårig.
Citera
2026-09-19, 17:22
  #47
Medlem
goseigens avatar
Jag röstade på ett promilleparti som skämt i kommunen, eftersom en "bekant" är aktiv, men jag skulle nog byta den nästa gång. Möjligen skulle jag byta de två andra rösterna också, men det skulle inte göra någon skillnad för blocken.
Citera
2026-09-19, 20:22
  #48
Medlem
Epimaness avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oligarks
Tror det slutar med extraval.
Magdalena kommer bli gråhårig.

Det borde sluta med att någon sviker och det inte blir extra val. Det är väl normen. Sen får åtminstone ett parti en rejäl svekdebatt.

Men visst känns det spännande med ett extra val.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in