2026-09-16, 17:12
  #325
Avstängd
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Moderaterna är rentav med i topp tre. Oavsett ursprung på de som har röstat. Det är inte Mp.

Vad har du för belägg för att M är topp tre bland svenska muslimer?
Citera
2026-09-16, 17:14
  #326
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Vad har du för belägg för att M är topp tre bland svenska muslimer?

Vem har skrivit något om just muslimer? Inte jag, finns liksom ingen information om hur just muslimer har röstat.
Citera
2026-09-16, 17:15
  #327
Medlem
EnCartes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av trewq
Du blandar ihop historisk analys med moralisk och juridisk giltighet.

Att förstå varför en viss tid handlade som den gjorde kräver historisk kontext. Men att påstå att normer och rättigheter bara är tillfälliga "påhitt" leder till ren värderelativism. Nürnbergprocessen handlade inte om att "fördöma historien med dagens åsikter", utan om att slå fast att vissa handlingar är orättfärdiga oavsett vad den lokala paragrafboken säger för stunden.

Naturrätten utgår från att det finns en objektiv och evig moral – universella principer om rätt och fel som existerar oberoende av vad en parlamentarisk majoritet eller tidsanda för stunden röstar fram. Precis som matematikens lagar existerar dessa principer oavsett om vi nedtecknar dem eller inte.

Att kalla universella principer för "påhitt" är fritt fram, men då har du också avskaffat möjligheten att kalla en orättvis lag för just orättvis. Utan en evig moralisk måttstock som står över staten blir rätten helt godtycklig.
Man kan förstås anse att att säga sanningen om den s.k naturrätten är moraliskt fel. Värderelativism. Men så har världen faktiskt sett ut. Då handlar det om verkligheten mot ideologi.

Att man säger att naturrätten finns, men inte kan visa att den gör det, eller gjort det, visar på en förvriden verklighetssyn. Postmodernism. Om man säger något, blir det sant anser man, men så är det inte, utan man måste även visa att det är så. Då blir det verkligen svårt.
__________________
Senast redigerad av EnCarte 2026-09-16 kl. 17:20.
Citera
2026-09-16, 17:17
  #328
Medlem
Evig.Ingen.Naken.s avatar
Jahapp, så kan det gå med våghalsiga projekt.

Vi ska ju komma ihåg att massinvandringen är ett moderat projekt, signerat Carl Bildt. Reinfeldt och Kristersson har sedan för facklan vidare.

Kärrholm är en hycklare i paritet med Arbetarpartiet Socialdemokraterna.
Citera
2026-09-16, 17:18
  #329
Avstängd
Melange5738s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Vem har skrivit något om just muslimer? Inte jag, finns liksom ingen information om hur just muslimer har röstat.

Diskussionen handlar givetvis om muslimer, islam är en antidemokratisk rörelse. Om det inte vore för islam skulle det inte spela någon roll vad som händer i ett val eftersom muslimer röstar som deras imam säger att de ska rösta. Det har gjorts studier på det här och vi vet att ex. personer med dubbla medborgarskap europeiskt-turkiskt så röstar de höger i Turkiet och vänster i Europa. Det finns ingen logik med det om det inte vore för islam.
Citera
2026-09-16, 17:18
  #330
Medlem
EnCartes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TomatKungen
Vem har skrivit något om just muslimer? Inte jag, finns liksom ingen information om hur just muslimer har röstat.
Bara den extremt större andelen som röstat vänster i utomskapsområdena, jämfört med förra valet och då framförallt på V.
Citera
2026-09-16, 17:23
  #331
Medlem
knasen79s avatar
Det är väl bra att invandrare röstar. Det är ju det ultimata tecknet på att integrationen har fungerat!
Citera
2026-09-16, 17:25
  #332
Medlem
Mjälls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av löl
De som röstade för första gången och är inte födda här.

När hamnade de i Sverige?
Först är det väll uppehållstillstånd, sedan blir det medborgare? Hur långtid tar resan?

Är det 2015-2018 individerna?

Edit: intressanta tider, det är inte svenskarna som avgör landets öde längre

Jorå, om alla muppar slutar lalla och börjar rösta för Sverige
Citera
2026-09-16, 17:27
  #333
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av knasen79
Det är väl bra att invandrare röstar. Det är ju det ultimata tecknet på att integrationen har fungerat!
Eh, nej? Tror du verkligen att lägga en lapp i en låda var fjärde år säger något om integrationen, kan man få en apa eller turist att göra också. Nu är du ju ett vänstertroll som är nöjd med sakens ordning, tänk om det importerats 1 miljon ungrare istället som röstade afs..
Citera
2026-09-16, 17:38
  #334
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Manneniburen
Hur kan det vara en nyhet för ledningen i M att en majoritet av alla hundratusentals invandrare de har tagit emot röster vänster?
De vill onte ha makten? Livrädda för media och få kritik av institutioner? Eller ideologiska skygglappar? Ungefär som vänstern tror att alla blir nöjda och glada och goda medborgare om alla pengar bara fördelades jämlikt så tror liberalen att alla blir glada och nöjda och goda medborgare om de får samma FÖRUTSÄTTNINGAR, dvs tar du en indier eller syrier in i sverige anammar han automatiskt alla fn-stadgar och hbtq-certifieringar och blir en god individualistisk västerlänning, tabula rasa oavsett släktband och kultur..
Citera
2026-09-16, 17:41
  #335
Medlem
Det som har kallats för en röstimport är inte längre bara en teori ..det är valets hårda matematik. När SVT Verifierar reder ut frågan om de 200 000 nya medborgarna avgjorde valet, blir svaret ett indirekt ja. I ett val där varje mandat står och väger blir det solklart att de nya rösterna har tippat över blocken. Att ett lands långsiktiga politiska spelplan kan avgöras på det här sättet känns deprimerande, och det visar att diskussionen om kraven för medborgarskap borde ha tagits på allvar långt mycket tidigare.
Citera
2026-09-16, 17:43
  #336
Medlem
Ilimitados avatar
För mig handlar det inte om invandring. Det handlar om vad som är bäst för Sverige. Och det är förvånansvärt få som verkar ha kapacitet att se vad som bryter ner ett land och inte. Det är väldigt enkelt, man ser ett problem och man angriper problemet. Precis som man gör hemma. Det är väl ingen som ser en läckande avloppsledning hemma utan att åtgärda det?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in