Citat:
Ursprungligen postat av
Suspect2227
Jahopp, då var vi här.
Den senaste månaden har bensin och dieselpriserna gått spikrakt uppåt och kraftigare ökningar är att vänta.
Prisökningarna just nu består till största del på att priset på olja ökar till följd av krig och konflikter men snart väntas ytterligare ökningar då tidö-regeringens valfläsk löper ut.
Min gissning är att alla tidöväljare och framförallt Jimmie-snaskare kommer beskylla Magda för prisökningarna som kommer men de flesta ökningar som kommer nu och under vintern är sannolikt kopplat till antingen oljepriset eller att de tillfälliga säkningarna löper ut.
* Kommer tidöväljare och särskilt Jimme-snaskare förstå vad prisökningarna beror på?
* Är det dags att inse att vi behöver ställa om till ett fossilfritt Sverige istället för att fortsätta göra oss beroende av den smutsiga oljan?
Mvh, en som kör bensinbil och älskar bensinbilar men samtidigt är realistisk nog att förstå att det inte är hållbart i längden och att vi behöver ställa om.
Källa: Sveriges radio (länk)
Du har fel, läs på innan du uttalar dig. Har ingen ork att förklara allt för dig, men du ska veta att tidö har för avsikt att fortsätta hålla ned priset.
Kortfattat är det såhär enkelt. Priset kommer att gå upp oavsett vilken sida som har makten framöver. Men priset kommer att gå upp enormt mycket mer om vänstersidan tar över makten eftersom de inte har som ambition att försöka hålla ned priset såsom högersidan har.