Citat:
Ursprungligen postat av
grey.eagle
Vi tittar fram i tiden, C gick ihop med V S MP alla hatar företagare i denna kvartett.
2030 skattekraften har sjunkit i Sverige, de kan ej genomföra alla "reformer" de vill då det saknas pengar, de har inte så många företag kvar att beskatta.
Miljardärerna har flyttat så V´s dröm om 50 000 miljoner från dem gick inte alls.
Kvar i Sverige nu är de som inte presterar så mycket längre, de som lever på andra "bidrag"har däremot ökat lavinartat. Ja kolla upp Malmö så kommer alla kommuner i Sverie att bli.
Att en ny Superblå regering tillträder 2030 spelar ingen roll. Den kommer aldrig kunna locka hit kapital igen.
Det finns ett till alternativ och det är ju att Centerpartiet släpper in Vänsterpartiet i en regering men att man försäkrar näringslivet om att man tänker blockera ALL ekonomisk sosse/vänsterpolitik samt släppa fram en Tidöbudget.
Jag tror det kommer bli så.
Då är nästa fråga:
Kommer S, V och MP verkligen acceptera det här? Den arga tanten har ju sagt att hon vägrar styra landet med en Tidöbudget.
Vänsterpartiet kommer sitta i en regering som inte kommer få igenom någon ekonomisk vänsterpolitik överhuvudtaget.
Ärligt talat så tror jag att Vänsterpartiet hellre skiter i allt då och väljer extraval