Idag, 09:04
  #17773
Medlem
liapunov13s avatar
Tommy Möller, professor i statsvetenskap på Stockholms universitet, menar att om den rödgröna sidan däremot inte skulle lyckas få till en regering vore det ett monumentalt bakslag för S, menar Möller. Andersson skulle då sannolikt behöva avgå.

Exakt så. Maggan kommer avgå om Ulf blir statsminister. Spännande tider.
Citera
Idag, 09:07
  #17774
Medlem
liapunov13s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LibBell
Egentligen skiter jag i vilka som får styra så länge MP hålls så långt bort från inflytande som möjligt.

Det finns hopp i framtiden. Även centerväljare hatar miljötalibaner.
Citera
Idag, 09:11
  #17775
Medlem
liapunov13s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LibBell
Scenario inför tredje imröstningen Uffe:
- S presenterar en regering med V (de har inte fått de att vika ned sig, vilket är nära 100 %säkert), flera köttben till C
- M presnterar Alliansen 2.0, en " samarbetsregering" som söker breda överenskimnelser, flera fina köttben till C

Så kommer det se ut på fredag. Det vet du också. Vad i detta gör C kan välja trycka rött till Uffe i tredje och tvingas tilll en fjärde där de har otroligt osäkert utfall och dålig fförhandlingsposition? De riskerar antingen att bli skyldiga till extra val eller V i regering.

Så är det situationen nu. C närmar sig alliansen. Det skulle vara en mardröm att gå vidare till en sista omröstning med dilemmat att behöva välja mellan extra val eller att släppa fram V i regeringen.
Citera
Idag, 09:19
  #17776
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liapunov13
Så är det situationen nu. C närmar sig alliansen. Det skulle vara en mardröm att gå vidare till en sista omröstning med dilemmat att behöva välja mellan extra val eller att släppa fram V i regeringen.

Eftersom C gick till val på att stödja Andersson som stasminister och det är vad deras väljare förväntar sig, och V inte kommer att vika sig så är det mer eller mindre det valet de haft hela tiden. Därav cirkusen där de nödvändigtvis vill vänta till fjärde och sista omröstningen med att vika sig eftersom de vill demonstrera hur skeptiska de är till V.

Nu rörde Jimmie till det lite för dem, men i stort är det detsamma som gäller nu som gällt hela tiden.
__________________
Senast redigerad av LeTeigneux Idag kl. 09:23.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in