Citat:
Ursprungligen postat av
needAlife
Kvittar fullständigt när det läggs ut, skolvalet har noll med det riktiga valet att göra eller menar du att folk går och kollar vad ungar i högstadiet och gymnasiet röstar innan de väljer?
De som röstade i skolvalet i t ex Angeredsgymnasiet har ju också rösträtt i riksdagsvalet. Hälften är väl 18 bast. Kan inte tänka mig att t ex någon pensionärsorganisation skulle dra igång ett val för enkom penschisar och sedan, någon dag före riksdagsvalet, redovisa valresultatet.
Det klagas ju redan på att vi i Sverige redovisar opinionsundersökningar lite väl nära inpå valet. Det görs inte i så många andra länder. Det ses som valpåverkan. I Sverige är det även tillåtet med att gå ut med VALU-undersökningen under pågående val, alltså på kvällen när många inte röstat än. "Oj, har L 3,9% i VALU, ja då går jag ut och röstar på dem så de sitter kvar i riksdagen".
Uppskattningsvis har omkring 100 000 till 120 000 gymnasieungdomar i Sverige rösträtt i riksdagsvalet enligt Valmyndigheten.