Citat:
Ursprungligen postat av
CrispyKreem
Precis, du säger det själv: Att döva sitt samvete. Inte att göra faktisk mätbar skillnad. Bara en mysig placebokänsla av att göra skillnad.
Det har gjorts åtskilliga beräkningar som visar att det mest skonsamma för atmosfären är att köra vidare med de bilar som redan har tillverkats, även om de går på fossila bränslen, än att hetsa fram en våg av nytillverkning av elbilar som bara får miljöskulden att rusa spikrakt upp i höjden.
Men det skiter alla rika narcissister i. Miljön, vem bryr sig, det viktiga är KÄNSLAN av att vara ädel, även om den är falsk, och att kunna skryta om sin medvetenhet inför grannar och bekanta i samma sits.
Jo, nog ligger det lite i vad du säger att de med elbilar tycker sig vara lite finare och mer miljömedvetna än kreti och pleti.
Och sen går dessa fisförnäma ofta och bokar minst två utrikes semesterresor med flyg per år.