Citat:
Ursprungligen postat av
Alkibiades
Man kan ju köra flera hoppgrenar samtidigt men man kan bara köra en långt kastgren i taget. Löpgrenarna är alltid prioriterade och man vill därför ha större startfält i dessa grenar. Det är ju så här WA:s tävlingskoncept ser ut och man vill inte ändra på det och då får man inte plats med ännu fler kastgrenar av tidsskäl.
Resonemanget håller inte. Det är möjligt att köra t.ex kula och slägga parallellt. Med andra ord spelar det ingen större roll att man inte kan arrangera t.ex spjut och diskus samtidigt. Dessutom är tävlingsdagen tre timmar lång, vilket innebär att det inte är några problem att arrangera t.ex både diskus och spjut - med bara fyra kastomgångar - efter varandra under de timmarna med bara åtta deltagare och bara de de fyra främsta som får kasta vidare i den sista omgången.
Herrarnas slägga avverkades t.ex på en dryg halvtimme eller 30 min under fredagen, vilket innebär att man rimligen hade kunnat trycka in sex (!!!) kastgrenar efter varandra vid behov med tre timmar på sig per tävlingsdag.