2026-09-02, 22:19
  #133
Medlem
Flugpappas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gulsmurf2
Hon säger ju dock att de inte får göra denna typ av utredning? De får enligt lag alltså inte utge sig för att fara någon annan för att testa systemet.

Vad ska hon göra? Lägg skulden på de som skriver våra lagar istället?


Exakt detta är politiska beslut som allt annat myndigheter får i uppdrag att utföra. När en skatt införs är det ju sällan Skatteverket man riktar kritik mot.
Citera
2026-09-02, 22:28
  #134
Medlem
Gulsmurf2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flugpappa
Exakt detta är politiska beslut som allt annat myndigheter får i uppdrag att utföra. När en skatt införs är det ju sällan Skatteverket man riktar kritik mot.

Men personen jag svarade verkar tro att GDn inte ville testa detta själv? Alltså jag är förbannat trött på att våra myndigheter får skit när politikerna sabbat sig. Vi har myndigheter som inte är optimala ibland, men ofta är det politiker som beslutar om saker som sedan bara ska följas.

Man får som myndighet då välja att följa eller bryta mot lagen. Sen får man tacka och ta emot all skit medans politikerna slipper ta emot kritiken.
Citera
2026-09-02, 22:33
  #135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Himmalajja
Så går det när man privatiserar. Återförstatliga Arbetsförmedlingen.
Ja exakt. Liksom skolor och sjukvård.
Så vi har bros som hjälper bros. Och i det trycker ner svenskar. Ok.
Men man får svenskar att vilja att göra uppror. Och sen kan man införa massövervakning av folket.
Lösningen är att avsätta våra politiker.

Vet inte hur, men att vägra rösta kan vara ett sätt.
Citera
2026-09-02, 22:34
  #136
Medlem
skäggmannens avatar
Vad är incitamenten för kontoren att hjälpa folk att fuska?
Citera
2026-09-02, 22:38
  #137
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Här borde AI kunna hjälpa till att alla arbetslösa som då ska söka jobb måste skicka det via AF:s sajt som inloggade där AI helt enkelt kollar upp ansökan så den är ok skriven för just detta jobb och inte bara en skitansökan som många av dessa kör med bara för att kunna pricka av det och sen lägga sig i soffan och vänta på A-kassa eller soc.
Exakt vad skulle det lösa menar du? Tror du inte att anledningen till att många är arbetslösa är att det helt enkelt saknas jobb?
Citera
2026-09-02, 22:46
  #138
Medlem
Tack privatisera-allt-som-går-även-om-det-leder-till-något-dåligt-Centerpartiet. Tro inte att C kommer att sluta med sin samhällsruttna privatiseringsiver, nej nyliberal ideologi först, kvalitet sedan.
Citera
2026-09-02, 22:46
  #139
Medlem
Vit-Brandbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KamerunHunter
Exakt vad skulle det lösa menar du? Tror du inte att anledningen till att många är arbetslösa är att det helt enkelt saknas jobb?

Det saknas inte jobb om man bara vill jobba men som sagt, ibland kanske jobbet finns på en annan ort 50 mil från där man bor idag.
Citera
2026-09-02, 22:46
  #140
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snittscheeer
Sitter och kikar nu och man ser mönstret.
När en svensk kvinna eller man frågar, då är svaret nej.
Men när en utländsk kille frågar utländska killar och tjejer är svaret oftast ja.

Heder åt dom få som svarade nej!

Ja verkligen synd bara att dom var mindre än hälften
Citera
2026-09-02, 22:47
  #141
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Weit-weg
Hela programmet är ett så kallat ”vi såg det inte komma”. Oärliga och fuskande araber, vilken chock….
Ja verkligen chockerande. Not..
Naiva Sverige.
Citera
2026-09-02, 22:48
  #142
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vit-Brandbil
Det saknas inte jobb om man bara vill jobba men som sagt, ibland kanske jobbet finns på en annan ort 50 mil från där man bor idag.
Jo, det saknas jobb. Och i de fall det finns ett passande jobb 50 mil bort så är det extremt sällsynt att det inte finns någon annan arbetslös inom en mil som passar lika bra för det jobbet. Vad ska den personen göra? Också flytta 50 mil?
Citera
2026-09-02, 22:48
  #143
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KamratBlue
Märkligt att SVT fått araber att avslöja sina egna att blotta sig med hur de fuskar och kringgår systemet. Man skickar ju ut de som pratar arabiska och ser ut så. Det är ju knappast svenskar som lärt sig språket och kanske tidigare jobbat som journalist i sådana länder. Frågan här borde väl vara om de varnat några företag att nu ska vi göra en undersökning? T.ex. släktingar eller liknande. Detta program och undersökning kom oväntat från SVT. Man skulle ju tänka sig att Janne Josefsson skulle göra det men inte många andra på deras redaktion. Är de egentligen emot att Arbetsförmedlingen privatiseras?

Självklart finns det hederliga araber och dom kanske inte gillar att landsmannen luras
Citera
2026-09-02, 22:49
  #144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bavaro
Såklart är en kvinna generaldirektör på AF, livrädd att säga som det är och spelar teater och tycker det är "fruktansvärt"
och använder klyschan utmaning.

De fattar inte att det är helt andra importerade aktörer som fullständigt skiter i myndigheter och har ingen som helst moral som hon snackade om, att hon litar på folk gör rätt och riktigt. Vilken jävla sten har hon legat under de senaste tjugo åren.

Utmaning och "fullständigt oacceptabelt " det har man ju aldrig hört förut. Men vad händer nu?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in