2026-09-01, 17:05
  #13
Medlem
5549s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Master.Palm
Din historiebeskrivning stämmer inte. Det var Trump som förhandlade fram avtalet om att lämna Afghanistan med Talibanerna. Biden kom till ”dukat bord” och kunde inte påverka någonting. Däremot skall erkännas att Bidenadministrationens genomförande av evakueringen hade mycket att önska. Men det var som sagt Trump som gav Biden förutsättningar för hur detta skulle gå till.
Du har rätt, jag blandade ihop det. Men Trump gav Talibanerna en väldigt bra deal. USA hade drygt 2000 soldater kvar på plats när Biden tog över.
Citera
2026-09-01, 17:25
  #14
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av diskplockaren
källa från juni 2026

Mindes inte riktigt vad det gällde. Det handlade om att kunna utvisa brottslingar från sverige. Inte mig emot.

Detta var ju glasklart. Sverige behövde utvisa afghaner boende i Sverige som inte ägde rätten att vistas i kort land. Afghanistan tog inte emot dessa, varför ett möte i EUs försorg skulle avhjälpa detta. Det är ju en helt annan sak än att göra affärer med talibanregimen.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in