Citat:
Ursprungligen postat av
Klas-Vegas
1. Beror på när du gav rådet "för några år sedan räcker inte" var det 2021 så backade nasdaq 28% året efter.
Dessutom postar du med all sannolikhet detta i toppen av en mega AI-bubbla. Så vi måste vänta för att ens kunna bedöma dagens inlägg.
Eller mitt eget.
2. det har gått rätt bra 2024
29%, 2025
54% (sålde en fastighet 2023 och även om jag hade en portfölj latjade jag mest innan).
Nu var jag inte en av de som kommenterade i tråden.
Men är inte detta en tråd om hur mycket bättre du är en andra?
Är det inte risk att man får mothugg då? Generellt tänker jag?
Nej men jag bara stör mig på att folk är så dissiga i allmänhet. Om de inte gillar råden kan de ju bara skita i att följa dem. Jag säger ofta bara vad som har funkat bra för mig historiskt. Sen är det ingen naturlag att samma strategier ska fungera för alltid. Men de fungerar än så länge i det marknadsklimat vi har idag.
Min nästa råd är att köpa Berkshire Hattaway inför AI raset, om man nu tror att det ska komma. Man kan ju säga att det är omöjligt att Open Ai kommer att kunna fortsätta förlora pengar motsvarande 4,5 gånger av Mc Donalds årsvinst. Det är lixom en ohållbar företagsmodell.