Citat:
Ursprungligen postat av
MichelleGreen
Ja som rubriken säger.
Vad är skälig hyresnedsättning då min hyresvärd i början av augusti sa:
Dom kommer på måndag och byter vattenmätaren.
På måndag kom ingen och bytte någon vattenmätare.
Däremot har dom nu under snart 3 veckors tid grävt upp hela min trädgård. Den är som två villatomter. Dom har grävt upp en hel fotbollsplan på andra sidan gatan.
Dom har grävt upp hela min uppfart.
Vardagsrum och kök är fullt med jorddamm. Jag ser inte längre ut genom mina fönster för allt damm.
Jag kan inte längre parkera min bil utanför mitt hus.
Jag är handikappad så detta medför stora problem för mig.
Dom jobbar mellan 6 och 19 varje dag.
Dom får jobba mellan 7 och 19.
Jag lever mitt i en byggarbetsplats och det låter hela dagarna. Huset skakar. Fönstrena skallrar.
Så vad är skälig hyresnedsättning för denna tid?
Det är kommunen som gräver. Men jag hyr huset. Plus jag fick ingen information av någon.
Jag har pratat med HGF och dom säger att jag ska betala hyran som vanligt och när arbetet är klart kan jag ansöka om hyresnedsättning/kompensation.
Om inte jag och min hyresvärd kommer överens startar dom ett ärende.
Men vad är skäligt?
Kommunen ska få betala städ och fönstertvätt
Det låter rätt extremt att hela tomten skulle vara uppgrävd för att en vattenmätare ska bytas.
Att fönster blir dammiga är nog inget du kan få ersättning för, att putsa dem får nog ses som normalt underhåll. Är det så mycket som du säger är det bara att ta vattenslangen och spola av. Försök föra en dialog med entreprenören, är det så extremt som du påstår så går det nog att prata till dig en fasadtvätt och fönsterputsning.
Buller under dagtid under en tillfällig period (som ett bygge) är också något som en boende behöver acceptera. Det finns riktlinjer för bullernivåer, men de är högt satta. Ditt miljökontor kan mäta om det skulle krävas, men en grävmaskin låter inte oacceptabelt mycket. Du kan även prata med miljökontoret om bullret börjar före 0700, se till att dokumentera detta.
Ditt handikapp spelar nog ingen större roll om du inte har ett hyresavtal med särskilda villkor. Parkeringen av bilen, till exmpel, kan du inte parkera denna på uppfart, utan nu istället får stå 20 meter bort, så är det inte en olägenhet du får nedsatt hyra för.
Bilder hjälper om du kan ta dessa på ett sett som håller dig fortsatt anonym.