2026-08-26, 15:25
  #157
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CenturyVoltaire
Eftersom ni "kamrater" i tråden har det lite svårt med folkrätt så tar vi en snabb repetition:

Om ett land (Ryssland) i strid med folkrätten anfaller ett annat land (Ukraina) har det anfallna landet, och alla som vill hjälpa det anfallna landet, rätt till sådant självförsvar. Angriparen (Ryssland) kan inte gråta när offret med vänner försvarar sig och påstå att man då måste anfalla ännu mer. Om man startat ett krig man aldrig någonsin hade möjlighet att vinna bör man, om man inte är sinnessjuk, avsluta fiaskokriget så snart möjligt. Vissa extra speciellt dåraktiga personer i historien, t ex A. Hitler, kunde inte acceptera att de missbedömt situationer å det grövsta. Men de fick sedan också betala det ultimata priset.......

Är så tacksam att Flashback finns, gör livet lättare för SÄPO.
Folkrätten kan ju i så fall åberopas i fler krig men vad du inte verkar fatta är att Ryssland har ju likt andra invaderande länder egna regler.
Så alla som indirekt sätter sig upp mot Ryssland är ju naturligtvis Rysslands fiende och får således räkna med att vedergällning kan komma.
Sverige är ju mycket tydliga med det att Ryssland kan attackera landet redan i natt som ÖB uttryckte det.
Citera
2026-08-26, 15:26
  #158
Medlem
PK-befriads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bobbyboi
Ja kamrat! Analogt med ditt "resonemang" så var det givetvis tragiskt att de allierade från den civiliserade västvärlden "insisterade på att ha den Böhmiske korpralen som fiende" genom att motsätta sig hans "rättmätiga" krav på "lebensraum" och annektering av andra länder med vapenmakt. Om dom bara hade låtit korpralen få som han ville så hade det inte funnits något Ukraina att bråka om överhuvudtaget (och inget bolsjevikiskt ryssland heller). Alla hade levt i högsta välmåga under det välvilliga tredje rikets ledning (förutom en del slaviska Untermenschen, inklusive den psykotiske dvärgen i kreml, men det hade väl bara varit positivt)?
Det var samma krafter som krigshetsade då som nu:

RFK Jr.: Who Really Profits from The Ukraine War?
https://www.youtube.com/watch?v=LD6kvDHbIYY

Trumpadministrationen innehåller flera falanger. Ratcliffe verkar tillhöra djupstats-falangen men det finns även sådana som RFK Jr. som har ett mer nyanserat perspektiv på konflikten:

RFK Jr.’s History Lesson On How The U.S. Provoked The Ukraine War
https://www.youtube.com/watch?v=uNC3N93YYNE

Om RFK Jr. var med på planet så bådar det illa för de som insisterar på att ha Putin som fiende.
__________________
Senast redigerad av PK-befriad 2026-08-26 kl. 15:29.
Citera
2026-08-26, 15:27
  #159
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BeHPNemesis12345.
Och du tror att länderna är så dumma när de kommer se deras fabriker eller infrastruktur gå upp i rök? Din dröm kommer innebära totalkrig mot Ryssland.
Ja I så fall blir det totalkrig mot världens största kärnvapenmakt och usa som är den näst största kommer bara att stå och titta på.
Citera
2026-08-26, 15:39
  #160
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bond123
Folkrätten kan ju i så fall åberopas i fler krig men vad du inte verkar fatta är att Ryssland har ju likt andra invaderande länder egna regler.
Så alla som indirekt sätter sig upp mot Ryssland är ju naturligtvis Rysslands fiende och får således räkna med att vedergällning kan komma.
Sverige är ju mycket tydliga med det att Ryssland kan attackera landet redan i natt som ÖB uttryckte det.

1) Ja, folkrätten kan åberopas i alla krig.

2) Ryssland har invaderat sitt fredliga grannland. INGEN har invaderat Ryssland. Däremot utövar Ukraina sin rätt till självförsvar, vilket inbegriper operationer in på anfallande lands territorium. Rätten till självförsvar tillkommer inte bara anfallet land utan även alla de länder som i linje med folkrätten vill stödja det illegalt anfallna landet.

Ryssen kan enkelt slippa "bli anfallet" genom att dra tillbaka sina trupper från Ukrainsk mark (sådan som den definieras enligt 1991 års internationellt erkända gränser).

Det räcker nu med rysk terror. Vi kan inte leva så här i längden. Ryssen kommer aldrig sluta använda våld samt hot förrän de kommit tillrätta med sitt nedärvda storhetsvansinne. Vi vet det nu. 1990-2022 var bara en paus. Nu fortsätter det gamla ryska sättet att på våldtäktmäns vis tvinga sig på andra som inte vill ha dig.
Citera
2026-08-26, 15:43
  #161
Medlem
BeHPNemesis12345.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AskMeAboutJesus
Putin kanske har att välja mellan kärnvapen mot Kiev eller massiv landattack mot Kiev. Det här gången med utbildsde soldater i stället för värnpliktiga som inte ens visste att de var i Ukraina.

Om han är pressad av hökarna.
Ryssen har redan använt sina elitstyrkor första dagen av invasionen som skulle ta sig in i Kiev och störta Zelenskyj. Men istället så fastnade de i Hostomel och jättekolonnen fick soppatorsk på vägen till huvudstaden
Citera
2026-08-26, 15:44
  #162
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Harald.Guldhatt
Skulle Ryssland verkligen kunna mobilisera eller utöka militärt något mer? Vad jag hört är landet snarare nere för räkning och kollapsar snart.

Så har det varit sagt sen 2022 .... minns du inte när det sa att Ryssland enbart hade rostiga vapen?
Citera
2026-08-26, 15:49
  #163
Medlem
BeHPNemesis12345.s avatar
Jag kom på att jag har läst för kanske tre-fyra dagar sedan en artikel som tog upp invasion av Taiwan. Kina skulle då föreslå för Ryssland att påbörja en konflikt i Europa. Detta skulle tvinga USA att fördela sina styrkor i Europa och vid Stilla Havet och hålla Europa upptagen mot ryssen. Antagandet är då att USA kommer att försvagas avsevärt när de kommer behöva fördela sina krafter på flera fronter samtidigt vilket Peking ser som svårt om inte omöjligt. I värsta fall skulle det pressa USA att välja om de vill försvara Taiwan och Stilla Havet eller Europa.
Jag tycker det är något som Kina hade kunnat utnyttja i och med hur mycket resurser USA spenderade på Iran.

Kan det ha något att göra med det kanske?
__________________
Senast redigerad av BeHPNemesis12345. 2026-08-26 kl. 15:51.
Citera
2026-08-26, 15:54
  #164
Medlem
BeHPNemesis12345.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bond123
Ja I så fall blir det totalkrig mot världens största kärnvapenmakt och usa som är den näst största kommer bara att stå och titta på.
I början kommer de göra det kanske, men kommer komma in förr eller senare. Det finns några anledningar som hade kunnat få USA in i leken:
1. Press från amerikanska medborgare som kommer jämföra Ryssland med Nazityskland och kräva ingripande. Det kan även handla om amerikaner som har nära och kära i Europa. Trump är dessutom mycket impopulär. Bara 33% stödjer hans politik enligt senaste undersökningen.
2. Kina kommer ge sig på Taiwan och områden i Stilla Havet. USA kommer då inte sitta tyst, speciellt ifall de märker att Guam kan vara hotad.

Sen är Ryssland inte världens starkaste kärnvapenmakt. Kvalitet före kvantitet heter det. Ryssland kan ha 7, eller 15 tusen kärnvapen i sin arsenal, men majoriteten kan vara skrot. Storbritannien å andra sidan har knappt något kärnvapen som kan avfyras från landet. Däremot sitter de på ubåtar bestyckade med SLBMs där tre såna ubåtar skulle räcka, för att förvandla de flesta ryska städer till radioaktiva parkeringar. Kreml vet att de kan hota, men kommer inte våga ge sig på ett land som också är en kärnvapenmakt. Även om deras arsenal är leasad av USA så finns inga som helst bestämmelser att användningen måste godkännas av Washington. Den enda personen som auktoriserar användningen är Premiärministern.

Smäller ryssen av London så går Moskva under inom ett par timmar.
__________________
Senast redigerad av BeHPNemesis12345. 2026-08-26 kl. 16:00.
Citera
2026-08-26, 15:57
  #165
Medlem
X3treams avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menea
Så har det varit sagt sen 2022 .... minns du inte när det sa att Ryssland enbart hade rostiga vapen?

bevisligen är de odugliga, klarar inte ens av ett uland som ukraina.
Citera
2026-08-26, 16:21
  #166
Medlem
KillPus avatar
Kan vara följande varianter.
A. Bra för Ukraina.
Washington tröttnade på putler som inte vill göra det minsta för att avsluta kriget och överlämnade varning om nya åtgärder, typ konfiskering av ryZka elitens egendomar utomlands samt nya hårda sanktioner/tullar om kriget inte stoppas/frysas.
B. Dåligt för Ukraina.
Det var putlers initiativ och jänkarna fick se bilder/videon på peddons Trumps "bravader" under hans besök i moZkva med hot att publicera dessa innan mellanvalen om Ukraina inte överlämnar Donbass och inte slutar bomba inuti Mordor. Dvs USA ska trycka ner Ze.
Ngt sånt.
Citera
2026-08-26, 16:33
  #167
Medlem
Korv-Bajss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CenturyVoltaire
Ryssland har invaderat sitt fredliga grannland. INGEN har invaderat Ryssland.

Det är bara nästan sant.
6 augusti 2024 inledde Ukraina en fullskalig invasion av Rysslands Kursk oblast.
https://sv.wikipedia.org/wiki/Ukrainas_ockupation_av_Kursk_oblast
Citera
2026-08-26, 16:47
  #168
Medlem
löls avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HRT
Det är nog ganska lätt att räkna ut.
Senast en hög CIA chef reste till Moskva var 2021 , 3 månader innan Rysslands invasion av Ukraina.
Då varnade CIA chefen Ryssland för konflikten o vad det kan leda till.
Nu pågår rysk truppuppbyggnad, man pratar om mobilisering i Ryssland som troligen kommer efter Duma mötet. CIA vill återigen försöka övertala Ryssen att detta leder till att NATO tvingas svara, pga alla sabotage, hot som Ryssland utför.
Men Putin vågar inte avsluta kriget, han kan inte gå förlorande ur detta utan måste visa landet att de vinner enligt deras logik. Han är dessutom hårt pressad av eliten och folket i Ryssland att förlora mot Ukraina är i hans ögon en styggelse.
Men han isolerar sig allt mer, ingen vill ha med ryssarna att göra och väst har vänt dem ryggen.

Ja, låter ju vettigt.

Samtidigt är dom snart klara med att ha fått upp samtliga satelliter i omlopp för Glosnast eller hur det uttalas.

Men han kan väl inte angripa ett Natoland… eller?

Är det inte Georgien eller något annat land som håller på att närma sig EU? Kanske dit han nu vill rikta sig mot?
__________________
Senast redigerad av löl 2026-08-26 kl. 16:50.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in