Citat:
Ursprungligen postat av
Cansada
Har alltså kroppen hittats någonstans i Kalmar?
Det är väl fortfarande i Kalmar "LÄN". Inte nödvändigtvis då i Kalmar stad eller Kalmar med omnejd. Det är som sagt ett ganska stort geografiska område. Det är hela ostkusten mer eller mindre från något söder om Kalmar och hela vägen upp till Västervik och en bit norr om det. En bit in i landet och sedan också hela Öland. Så det kan fortfarande vara lite vart som helst i den meningen.
Det var några stycken av oss i vart fall som gissade på att det borde varit turister. Så två tyskar passar ju där.
Vad Gravfridsbrottet inkluderar är väl fortfarande oklart. Men det är nog mer gömma kroppen eller sänka kroppen i Östersjön än att stycka den. Om det är turister och de inte har med sig utrustning för något sådant ändamål. Borde vara lite enklare lösning för att gömma än att börja dela upp den. Men som sagt spekulation tills vidare.
Varken Dagens Kalmar eller Barometern hade så mycket mer att komma med än det som framgick av tidigare artiklar.
Den enda skillnaden verkar vara är att i Bild stod det att kvinnan var 29 år gammal istället för 30 och att de verkar vara från Heilbronn.
https://www.dagenskalmar.nu/nyheter/krim/e/323382/tysk-kvinna-dod-i-kalmar-man-gripen/
Citat:
På fredagen häktades en 33-årig man i sin utevaro av Kalmar tingsrätt misstänkt för mord och grovt gravfridsbrott. Det utfärdades en europeisk arresteringsorder – vilket är ett beslut om att gripa och lämna över en person mellan EU-länder – och 33-åringen blev internationellt efterlyst.
Senare under fredagen greps han i närheten av sin bostad i sydvästra Tyskland, vilket den tyska polisen har gått ut med. Åklagare Linda Caneus, som leder förundersökningen, bekräftar att den misstänkte mannen har gripits i ett annat EU-land.
Citat:
Enligt den tyska polisens uttalande hittades den avlidna kvinnan, som var i 30-årsåldern, den 7 augusti. Omständigheter pekade på att kvinnan hade dödats genom våld, vilket ledde till att den svenska polisen öppnade en utredning om misstänkt mord. Under utredningen framkom uppgifter som tydde på att den avlidnas partner var inblandad. De ska ha varit på semester i Kalmar län tillsammans under juli månad.
Den tyska polisen skriver också att kvinnan varit försvunnen sedan den 26 juli och att det var kvinnans mamma som anmälde henne försvunnen. Åklagare Linda Caneus vill inte berätta var eller hur kroppen hittades.
Citat:
Varför var det svårt att identifiera den avlidna?
– Jag har aldrig sagt att det var svårt, men det måste gå enligt en viss rutin när man identifierar en avliden. Vi ska lämna dödsbud till anhöriga och måste vara helt säkra, säger Caneus.
Om misstanken om grovt gravfridsbrott, säger Caneus:
– Gravfridsbrott handlar rent generellt om hur man har hanterat kroppen efter döden, säger hon utan att vilja säga något om omständigheterna i det aktuella ärendet.