2026-08-15, 10:21
  #205
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av simon-hitlerson
Ljudupptagningar från rättegången finns upplagda på svenska rättegångs-kanalen på youtube.

https://www.youtube.com/watch?v=3V1hWyP_eAI

Den 18-årige mannen frikändes i dag från åtalet om förberedelse till mord på den flicka som hade blockerat honom på Snapchat. En central del av bevisningen var ett meddelande där han skrev att ”när livet suger neger balle så man bara beslutar sig för att döda henne som förstörde ditt liv och dig själv
så att du kan hitta lugn och ro” är inspirerat av en film som heter Brothers. Collaget med texten som börjar med ”you are a fucking ugly bitch, I´m gonna stab you to death…” är ett citat hämtat ur filmen American Psycho. texterna gjordes på skämt och som en rolig grej påstår den 18 årige mannen, och att de inte var uttryck för en verklig avsikt att begå brott.

En av nämndemännen var skiljaktig och ansåg att mannen skulle dömas. Nämndemannen lade bland annat vikt vid det aktuella meddelandet och att mannen hade sökt efter flera olika föremål på Tradera, däribland vapen.

Mycket talar för att domen kommer att överklagas.

Jag har tillgång till förundersökningsprotokollet och kan lägga ut det här på forumet om det finns intresse.
Mycket märkligt, han ljuger ju
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in