Citat:
Ursprungligen postat av
DenverAirport
Kan vara tusentals GM som ska utrota alla homosexuella i Tyskland. Vår tids kristallnatt.
Under lördagen var 2200 poliser i Berlin utstationerade för att förhindra angrepp på deltagarna. Så det är en ganska stor insats.
Det finns många sätt att döda infidels. Självklart föredrar man stora spektakulära bomber och skjutningar med flera deltagare och automatvapen. Men dessa "celler" blev polis och säkerhetstjänst för bra på att spränga. Innan terroristerna hunnit spränga bomben, så att säga. Så man misslyckades för ofta.
Då började IS och liknande istället uppmana till att planera dåd själv och inte prata med andra, hyra en bil eller kapa en lastbil och köra in i folk.
Enklaste typ av attack, svårast att upptäcka och förhindra från polisens sida. Så just den här metodiken har varit "att föredra" bland terrorister senaste årtiondet. Ett populärt modus hos terrorister.