Citat:
Ursprungligen postat av
TorkelSnorkel
Jag förstår mig inte på engelska myndigheter och media när det gäller hantering av sådana här incidenter.
Nu finns just ingenting om mordet på BBCs och The Guardians hemsidor, och polisen uppmanar alla att inte spekulera eller skriva om mordet på sociala medier.
Men hos andra tidningar, som t ex The Telegraph och The Sun, är detta huvudnyheten, och i det nunera rätt stor partiet Reform UK förekommer rena spekulationer om att mordet är politiskt motiverat.
Statliga BBC, ängsliga The Guardian samt polisen hjälper på detta sätt till att skapa en grogrund för rykten om mörkläggning.
Varför i hela friden gör man så, när den misstänkte sannolikt är en konstig, isolerad typ? Öppenhet är alla ryktens värsta fiende. Slutenhet är alla ryktens bästa vän.
Nja.. "rena spekulationer om att mordet är politiskt motiverat" är nog en överdrift. Reform framhåller mer generellt, att brittiska politiker idag är utsatta för hot och attentat - vilket har blivit värre. Ett exempel är Jo Cox, som mördades 2016. Ann Widdecombe var tydligen nära vän med David Amess som mördades 2021. Och nu är även Widdecombe mördad.
https://en.wikipedia.org/wiki/David_Amess
Nigel Farage har inte explicit spekulerat, att mordet är politiskt motiverat. Han har bara sagt, att det var premeditated.
Men, genom att inte explicit utesluta detta, så är det ju underförstått, att Reform inte utesluter den saken. Liksom det faktum att Reform letar efter hot i den korrespondens som Widdecombe har fått samt nu har utrustat (eller ska utrusta) sina fem parlamentsledamöter med round-the-clock security.
TILLÄGG
Här är en bättre länk om mordet på David Amess
https://en.wikipedia.org/wiki/Murder_of_David_Amess