En kåka brukade komma med en Carlsberg ölkapsyl och lägga på terassbordet. Ingen aning om var han fick den från? Jag dricker vanligen inte Carlsberg på flaska. I utbyte fick han kattmat, han kärring var blygare. Hon satt på staketet men kom aldrig fram till bordet.
Man kan förstås inte könsbestämma kråkfåglar, om man inte har dem i handen
Så kråkorna har gått in i stenåldern alltså. Intressant. Men jag tror som andra här att det rör sig om något missförstånd, antingen från "offren" eller från kråkan. Kråkan kanske tror att han/hon kan erbjuda i princip vad som helst i utbyte mot något ätbart?
Därför att de har ingenting att göra i en stadsmiljö. De skall vara i havsbanden eller som de flesta måsar, på åkrarna och äta mask. Man måste vara en jävla miljömupp för att inte förstå det.
Jag gillar sådana här nyheter Det är intressant med djur och deras beteende. Kan det vara så att den söker uppmärksamhet? Alltså så som Lassie gjorde i den gamla serien? Kanske är det någon som fastnat i en brunn.
Jag bor 10 mil från havet, när det blir varmt som satan så öppnar jag fönstren i lägenheten så att det ska bli fläktande korsdrag. Måsjävlarna som sitter på taken i närheten skriker högt dygnet runt. Man måste ju fan ha något fel om man uppskattar sådana störningsmoment.
Jag gillar sådana här nyheter Det är intressant med djur och deras beteende. Kan det vara så att den söker uppmärksamhet? Alltså så som Lassie gjorde i den gamla serien? Kanske är det någon som fastnat i en brunn.
Kråkor glömmer inte oförrätter. Så någon människa har väl behandlat kråkan fel, eller kråkorna snarare.