Citat:
Ursprungligen postat av
Glödskal
Jag vill minnas att dubbla medborgarskap, där båda medborgarskapen var i EU-länder, diskuterades som ett problem i senaste EU-valet. Sådana personer kunde, lagligt eller ej, rösta i EU-parlamentsvalet båda länderna.
Det har dock inte ett skit med nationella val att göra.
Nej man aldrig kunnat rösta flera gånger i EU-parlamentet för att man haft medborgarskap i flera EU-länder. EN EU-invånare/medborgare - EN röst i EU-parlamentet.
EU-parlamentsvalets röstande registreras och kan inte upprepas flera gånger.
Som en person med flera EU-medborgarskap är jag tvungen att i varje land jag är medborgare i, alltid använda just det landets pass, internationell ID-kort och agera som medborgare när jag befinner mig i det landet och har med myndigheter att göra. Det är själva dealen när man har flera medborgarskap.
I Sverige agerar man som en svensk - följer svenska lagar, använder sitt svenska pass och svensk legitimation och röstar i svenska val.
Motsvarande gör man när man vistas i något annat EU-land man är medborgare i.