Citat:
Ursprungligen postat av
Fleavmoe
Idag i VF handlar det om att de utredningar som enligt Holm ska visa att han är oskyldig, inte kommer fram i ljuset:
https://www.vf.se/karlstad/utredningar-pastas-rentva-christian-holm-vagrar-anda-visa-dem/
Det verkar inte finnas några som helst bevis för att Christian Holm är oskyldig.
Några citat ur artikeln från VF:
"Christian Holm (M) tog politisk timeout i början av juni, när han anklagades för att ha sexchattat med en fiktiv 14-åring. Nu har han återvänt till politiken.
Men de rapporter som han hänvisar till i tillkännagivandet att timeouten är över vill hans advokat Anders Olsson inte visa för media.
– Vi har ingen omvänd bevisbörda i det här landet, säger han."
"Det var journalisten Jens Ganman som i ett reportage i tidskriften Kvartal släppte bomben. Före detta riksdagsledamoten Christian Holm anklagades för att ha sexchattat med en fiktiv 14-åring. Den omdebatterade sajten Dumpen låg bakom den falska underåriga killen, och vidarebefordrade tipset till Jens Ganman.
– Det enda jag kan säga är att vi hittat chattkonversationer med koppling till hans telefonnummer. Den informationen har vi sedan lämnat vidare till Jens Ganman. Jag ska själv in på operation nästa vecka och vi har redan fullt upp med många andra ärenden, sa Sara Nilsson, en av medgrundarna till Dumpen, till VF då.
Hon berättar för VF att man försökte få polisen att agera i sex månader, men att man till slut lämnade över materialet till Jens Ganman när inget tycktes hända på den polisiära fronten."
"VF har ändå läst en av utredningarna, gjord av en detektivbyrå i Stockholm och beställd av Christian Holm.
Där konstateras mycket riktigt att en OSINT-sökning, samma metod som Dumpen använde för att koppla Christian Holms telefonnummer till Telegramkontot som deltog i chatten, inte visar någon koppling mellan kontot och Holms telefonnummer.
Men vid tidpunkten för utredningen ska kontot redan ha raderats – vilket, konstaterar utredningen, skulle kunna vara anledningen till att detektivbyrån och Dumpen inte får fram samma resultat.
Enligt Sara Nilsson plockades Telegramkontot bort den 18 juni, samma dag som Christian Holm konfronterades av Jens Ganman med uppgifterna om chatten. Sökningen i utredningen görs tre dagar senare.
”Inga uppgifter alls har kunnat inhämtas om kontot till följd av att det är raderat”, står det att läsa i rapporten som trots det kommit till slutsatsen att ”ingen koppling har kunnat fastställas mellan telefonnumret respektive Christian Holm som fysisk person, och Telegramkontot. Motsvarande koppling saknas även i det material Dumpen själva upprättat”."