Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Intressant men jag tror inte man skall välja utdelningsbolag efter hur deras x-datum ser ut.
Det är enkelt att lägga över i sparkonton med olika spartid. Ha ett eget bufferkonto som man för över varje månad.
Det innebär att man får ha en likvid, men så väldigt stor behöver den inte bli.
Viktigare tycker jag är att kolla balansräkning och resultaträkning för att se om utdelningen är uthållig i längden.
SHB ger just nu 12%. Den siffran måste man t ex ifrågasätta.
Enligt strategin köper man aktier baserat på företagets ROIC (Return on invested capital) och EY (Earnings Yield).
Ett högt ROIC indikerar en stark affärsmodell där man får ut väldigt mycket av varje satsad/investerad krona. Det blir lite som en kvalitetsstämpel på bolaget.
EY på ren svenska är "Vinstavkastning" och är ett omvänt P/E tal. Därför ger EY svaret hur billigt bolaget är i förhållande till vinsten den levererar. Ett högt EY strävar man att hitta.
När man analyserat alla bolag i portföljen och på bevakningslistan så tillämpar man en intern rankningslista och köper därefter aktier i de högst rankade bolagen.
Vidare så betalar ofta amerikanska utdelare 4ggr per år. Och olika bolag betalar på olika tider under månaden. Där kommer 60 block-systemet in och man kan på sikt fylla alla veckor och dagar med kvalitativa och vinstgenererande bolag.