Det där är tankefattigt.
Du påstår dig förakta människor som ”mjölkar systemet”, men meddelar samtidigt att du själv tänker göra exakt det om demokratin ger dig fel regering. Din arbetsmoral gäller alltså bara så länge andra röstar som du vill. När de inte gör det blir bidragsberoende plötsligt en personlig protestform.
Sedan tillskriver du en hel folkgrupp lättja, utan statistik, orsakssamband eller lösning. Det är inte samhällsanalys utan en enkel syndabock för den som inte orkar förstå arbetsmarknad, utbildning, segregation och integration.
Avslutningen om att kritiker är ”kränkta” är lika genomskinlig. Först skriver du något grovt och ogenomtänkt, sedan försöker du förbjuda andra att påpeka det. Det är inte frispråkighet. Det är intellektuell ansvarsflykt.
Dessutom är allt off topic. Tråden handlar om vad som händer inom Tidö efter en valförlust. Ditt bidrag är att hota med att bli just den samhällsparasit du nyss beskrev.
Är bidragsmissbruk fel i princip – eller bara när människor med fel hudfärg och politiska åsikter gör det?
Citat:
Ursprungligen postat av
MASSAGATTI
Vinner bidragspartierna valet så kommer jag gå i förtidspension och mjölka skiten ur systemet.
Tänker inte jobba en dag till för att försörja lata somalier