2026-05-27, 13:13
  #1
Medlem
Jag lyssnade nyligen på Spotify Doks ”Konstkuppen”. Av dom tavlor som stals under rififi-kuppen mot Moderna Museet år 1993 är det idag bara en som saknas: Georges Braques ”Den vita duken”.
I slutet av dokumentären sägs det att ryktet säger att tavlan finns i Södertälje.
Jag kom då att tänka på böglyftet, kattmördaren och annat - det känns helt enkelt som att Flashback knäckt större gåtor. Kan vi lokalisera tavlan? Vet någon nånting?
Citera
2026-05-27, 13:22
  #2
Medlem
Clark Olofsson sålde den tydligen:
Citat:
Åtta tavlor av Picasso och Braque, värda en halv miljard, hade stulits.En av tavlorna, ”Den vita duken” av Georges Braque, är fortfarande försvunnen.Nu berättar för första gången den ökände brottslingen Clark Olofsson vad han gjort med tavlan.
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/WbE3oQ/jag-salde-tavlan-som-saknas--tva-ganger


Citat:
Enligt Olofsson tog han chansen när han inte fick ersättning av polisen och såg, enligt egen utsago, till att "Den vita duken" såldes.
https://nyheter24.se/nyheter/inrikes/1168665-clark-olofssons-mystiska-roll-i-sverige-storsta-konstkupp-en-ball-javel
Citera
2026-05-27, 18:25
  #3
Medlem
En kupp man missat helt och hållet.
Verkar som namnen är kända på vem som utförde eller var med, någon som vet något mer om det?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in