Citat:
Ursprungligen postat av
Hasse1987
Hej,
Såg precis att I Stockholms län är medellivslängden senast uppmätta period 86 år för kvinnor, och 82,7 år för män.
I Norrland lever man "minst".
Det får mig att fundera, varför är det så?
För jag tänker att man i Norrland äter mycket vilt, närodlat, mindre snabbmat än vad man gör i Stockholm och dessutom är det väl logiskt att anta att utsläppen är mycket större i Stockholm än i någon glesbygdskommun i Norrland.
Vilka parametrar jag än funderar på gör att man i Norrland borde leva längre än i Stockholm men nyss kom en rapport som säger att man lever mycket längre i Stockholm och det med flera flera år.
Vad tror ni att det beror på?
Källa :
https://www.scb.se/pressmeddelande/medellivslangden-hogst-i-stockholms-lan/
Många faktorer, tex. socioekonomiska faktorer. Det brukar vara den starkaste orsaken till livslängden. Det påverkar nästan allt.
Tillgången till sjukvården är inte jämlik där uppe jämfört med storstäderna. Tänk dom mest akuta tillstånden där avståndet till snabb sjukvård avgör ALLT. Stroke, hjärtinfarkt m.m.
Sen bör man titta på vilka människor som oftast flyttar till storstäderna övertid. Är det mer friska/välmående människor?
Men personligen tänker jag på hur
Tjernobyl påverkade Norrland. också. Men då borde man se skillnader över tid.