Citat:
Ursprungligen postat av
Whiteonwhite
” Kan få djurförbud
FT har pratat med Catarina Hjärpe, djurskyddshandläggare på länsstyrelsen Värmland. Hon berättar att de är medvetna om domen och kommer att agera därefter.
– Vi har begärt ut domen och även startat ett ärende hos oss för djurförbudsprövning. Domen måste dock först vinna laga kraft innan vi kan gå vidare med prövningen om djurförbud.
Vad brukar hända när en person som har djur döms för djurförbud?
– När det gäller just domar om djurplågeri så kollar vi i huvudsak på om det finns historik hos oss på djurägaren samt om det finns risk för upprepning, det vill säga om det finns risk att djurägaren kommer göra om samma sak igen”
De verkar som att han fortfarande har kvar den stackars hunden, undrar hur mycket den har fått genomlida.
Vad är det för jävla BS svar av länsstyrelsen? Klart de kan utfärda djurförbud utan en dom. Så jävla less. "Skyddstillsyn", patetiskt.