2026-05-15, 13:13
  #145
Medlem
Testa antiinflammatorisk kost så kan du se om det upphör inom en månad. Testa gärna att bara äta animaliskt (bara från djurriket).
Citera
2026-05-16, 12:40
  #146
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 90321
Den som är missbrukare är DU din jävla pundare som inte ens har råd med mat enligt din egen tråd!! Normala människor har råd med mat! Inte nog med att du är en pundare - du är ett perverst äckel som vill höra privata detaljer och skriver gång på gång i tråden i jakten på intima detaljer! Jävla äckel pundare!!

Ditt tillvägagångssätt att formulera dig i skrift tyder på att du besväras av psykologiska problem snarare än ett problem med din tarmfunktion.

Jag rekommenderar dig att du tar konktakt med din sjukvårdsinrättning och ber om att få bli grundligt utredd för dina besvär så att du sålunda kan få hjälp med att komma till rätta med dina överdrivna flatulensproblem.

Oftast förhåller det sig sålunda att psykologiska problem påverkar tarmens funktion och kan då oftast leda till den typ av flatulensbesvär som du tidigare har beskrivit i din tråd.

Ett litet råd ifrån mig och för att eventuellt kunna minska den gasproduktion som du säger dig besväras utav är att du minskar ner på sådan föda som innehåller aminosyran tryptofan.

Aminosyran tryptofan bryts ner inom kroppen med hjälp av en så kallad föruttnelseprocess och, ur den föruttnelseprocessen så blidas metaboliterna som kallas för skatol och indol, dessa två metaboliter vilka tillblandas med tarm-khymuset inom grovtarmen bildar stora mängder av tarmgaser och, när sedan tonusen stiger inom tarmen uppstår sålunda en spänning i tarmens lumen som leder till att tarmgaserna förflyttar sig snabbt ned till rektum.

Att förstå beträffande just tarmgaser är, att när kroppens bikarbonater reagerar med magsäckens sura innehåll och låga pH-värde så uppstår stora mängder av gaser, vilket sker på ett naturligt sätt, en del av den gasen som då uppstår diffunderar till blodbanan och utventileras med andningen medans den resterande gasen förflyttar sig ned till grovtarmen, ju mindre gas som diffunderar till blodbanan vid bikarbonats-reaktionen, desto mer gas kommer att förflytta sig till grovtarmen och, ju mer gas som ansamlas inom grovtarmen, desto mer ökar tonusen i tarmens lumen.



Mvh/@JokerMannen
Citera
2026-05-16, 15:28
  #147
Medlem
448s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 90321
Jag små pruttar precis hela tiden, var- och varannan minut, och jag kan inte hålla tillbaka pruttarna. Varför har jag dessa frekventa pruttar och hur minskar jag dessa?

Lät o bota , köp en tub mjukost och är allt med 5 knäckebrödsskivor och 1l mjölk.

Återställer hela systemet o du slutar prutta 👍
Citera
2026-05-18, 00:14
  #148
Medlem
staybounds avatar
Hur kan det vara fel att fråga om kost- motion och skitvanor? Ska man verkligen bli RP:ad för det?

Varför vill TS att vi ska lösa hennes problem utan att veta varför hon inte har känsel i anus? Det låter som för mycket begärt. Snacka om känslig person.

Ja din röv är väldigt personlig men om vi inte får tala om den hur ska vi då hjälpa dig?
Citera
2026-05-20, 19:07
  #149
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 90321
Jag fick DIARRE av verum hälsofil!

Diarré är ju rena drömmen att få. En skön tarmrensning

Citat:
Ursprungligen postat av 90321
Menar du på allvar att kan få PERMANENTA besvär i tarmarna av antibiotika? Gäller detta även Selexid?

Varför tar du selexid?

Citat:
Ursprungligen postat av fall19
Instämmer! Både jag och partnern har problem med gasbildning, de senaste veckorna har vi provat prolonged fasting. Blev faktiskt förvånad över hur väl det hjälpt.

Ja det brukar lugna magen och reparera typ allt i kroppen

Citat:
Ursprungligen postat av 90321
Du är ett perverst äckel! Du vill höra privata detaljer i rent perverst syfte! Du är helt besatt av mig och förföljer mig! Sök vård störda jävel! Jag fortsätter att anmäla dina inlägg

Mitt råd till folk: Besvara inte detta äckel!

Varför startar du en tråd där du spelar ut en låtsas-roll?
Citera
2026-05-20, 19:32
  #150
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 90321
Du är ett perverst äckel! Du vill höra privata detaljer i rent perverst syfte! Du är helt besatt av mig och förföljer mig! Sök vård störda jävel! Jag fortsätter att anmäla dina inlägg

Mitt råd till folk: Besvara inte detta äckel!

Dina uppvisade aggressioner mot andra medpostare i din egen tidigare skapade tråd indikerar att du högst troligen besväras utav psykiska problem snarare än att du skulle vara drabbad av en tarm-defekt.

För att du som individ skall kunna få den rätta hjälpen med ditt tarm-problem och dina flatulens-besvär så måste du våga öppna upp dig själv och dela med dig istället för att på ett drastiskt sätt avvisa eller klandra andra.

Det absolut bästa som du kan göra i din situation, det är att du tar kontakt med din närmaste sjukvårds-inrättning och ber om att få bli grundligt utredd för dina besvär med överdrivna flatulens-avgångar per rektum.

Det finns idag mycket duktiga specialister inom Mag- och Tarm-kanalen och eftersom du har rätt till att få en grundlig utredning är jag säker på att du inte kommer att möta några hinder inom sjukvården.

Det bästa som du kan göra i din situation är att du kontaktar din närmaste sjukvårds-inrättning för att därinom få ett grundläggande samtal med en läkare och där du då berättar om dina besvär med överdrivna gasmängder.

Ingenting kommer att förändras för din del om du inte själv vill och tar tag i saken eller problemet vilket du besväras ut av.


Mvh/@JokerMannen
Citera
Igår, 17:51
  #151
Moderator
Neksnors avatar
Vet inte om det hjälper mot pruttande, men jag vattenfastar ibland och har upptäckt att det kan vara användbart när magen någon gång hamnar helt ur synk.
Det jag då gjort är att fasta två, tre dagar så att magen mer eller töms. Sedan börjar man äta lite långsamt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in