Citat:
Ursprungligen postat av
frange
Och då har vi det här med Artikel 5. Attackerar ryssen ett Nato-land med missiler - ja då kommer det definitivt missiler, artilleri, raketartilleri och attackflyg tillbaka. Och i princip varenda rysk militärinstallation i den västra hemisfären kommer förvandlas till grus. Ja, det lilla som inte redan ukrainarna förstört medels drönare och nu även Flamingo - det vill säga
Dessutom kommer Lukasjenko få det
djävligt svettigt då Belarus tillåter ryska flyg, missiler och drönare passera genom deras luftrum = de deltar alltså i kriget mot Nato - med ditt och ryssarnas resonemang.
Obs!
Jag refererar bara till vad ryska regeringen hävdar.
Du verkar utgå från att de inte menar allvar?
Jag tolkar det som att de nu inte längre accepterar att vissa Natoländer i Europa deltar i attackerna djupt in i Ryssland med vapen och intelligence. Man kan anses delta i ett krig även utan att ha stridande soldater vid en frontlinje. Det anser iallafall Kreml (och så skulle säkert även USA resonera i motsvarande situation)
Sålänge kriget var begränsat till Ukraina och ryska gränsområden kunde Kreml överse med detta.
Problemet numera är att Tyskland och många andra i Europa har akut brist på missiler eftersom de skickat i princip det mesta de har till Ukraina (enligt uppgifter från CNN) Även USA har tunt med missiler just nu pga kriget i Iran.
Det är därför som EU/Nato planerar för krig mot Ryssland först om några år eftersom det tar tid att rusta upp.
Antagligen är det läge för ryssarna att slå ut vissa vapentillverkare för missiler och drönare i EU här och nu. Som tur är verkar det inte drabba Sverige.
Fortsättning följer.