Citat:
Ursprungligen postat av
Kämpendahl
Jag har överhuvudtaget svårt att förstå varför det ska vara så mycket tingel tangel kring partiledarutfrågningar. Varför ska komiker och youtuber som kan noll om politik fråga ut partiledare. Det bör ju vara proffs som gör det. 2018 intervjuade youtubern Margaux Dietz partiledare inför valet. Margaux Dietz är en av de mest korkade människor som går att uppbringa och det borde man inte utsätta sig för som partiledare. Hur meningsfullt är det med frågor som vilka kläder man gillar? Skönt att några partiledare säger ifrån i alla fall.
Ja, politik hanteras ofta ytligt och enkelt tyvärr.
Den som vill ha mer konsumentupplysning, inte mer flyktig underhållning, får nog lägga än mer tid på att filtrera bort skvalet 2026. För det krävs trots allt lite kunskap för att intervjua en rikspolitiker på ett dugligt sätt, om inte avsikten nu bara är att stå för lättsamt tidsfördriv.
Vem som helst i landet kan hålla kortare resonemang om politik, det krävs ingen utbildning eller särskild begåvning. Vill man däremot göra det begripligt, kunna beskriva skeenden, ställa rätt följdfrågor, förklara processer, idéer och fånga upp felaktigheter så krävs det oftast mer än att bara vara ”känd från TV”.
Att man låter kändisar (eller en kändis) sköta formatet är sannolikt för att det finns en uppfattning hos t.ex. DN m.fl. att politik och politikerna inte själva kan skapa intresse kring sina ämnen - samt det faktum att betalda kändisar är behagligt förutsägbara. Man vet vad man får i sådana här sammanhang. Om intervjuaren sedan heter Edvin Törnblom eller Maria Montazami är ointressant. Sedan får man också på köpet det kortare formatet som inte tröttar ut lyssnaren/läsaren med massa längre utvikningar.
DN har Tomas Ramberg i sitt stall. Varför inte låta honom sköta sådant här?
Han är visserligen inte hbtqi+, vad jag vet, han har ingen dokusåpa, inget kläd- eller sminkmärke, sjunger inte på skansen, är inte skådis och syns inte särskilt ofta i Hänt extra.
Kan sådana detaljer verkligen ligga honom i fatet?