Citat:
Ursprungligen postat av
Yfir
Är lite trött i huvudet idag sov dåligt

, men om jag förstår dig rätt isåfall så låt oss säga att jag säljer 10 aktier.
Då tar jag uppskovsbeloppet och delar det på antalet aktier jag har, och sedan gånger 10 och lägger på det på skatten jag betalar in?
Och ifall jag sålde alla aktier så är det helt enkelt bara hela beloppet?
Förstår jag rätt?
Tackar för hjälpen!
Ungefär så. Fast uppskovsbeloppet i deklarationen (och troligen även det som Skatteverket nämnde i ditt underlag) är
vinsten du ska betala skatt på, inte själva
skatten. Uppskovsbeloppet slås ihop med dina övriga kapitalvinster/-förluster som sedan beskattas med 30% kapitalinkomstskatt. Om du deklarerar elektroniskt görs ju detta automatiskt, så då är det bara att föra in uppskovsbeloppet i avsedd ruta på K4-blanketten och låta automatiken göra resten. Om du deklarerar på papper finns det ju instruktioner på själva blanketten hur belopp ska summeras och flyttas från blankett till blankett.
Om du vill vara på säkra sidan kan du skriva några rader om hur du räknat under "Övriga upplysningar", typ "Uppskovsbeloppet på blankett K4 gäller försäljning av 80% av mitt innehav i X AB".
Reservationer för att jag inte behövt göra detta själv, utan bara läst mig till hur det borde fungera.