Citat:
Ursprungligen postat av
Norrbagg79
Ok, du skrev: "Kolhydrater som vi inte kan förbränna torde inte bidra till något plusbidrag i energibalansen"
Jag menar detta talar imot sig själv eftersom det är just dom kalorier som INTE kan förbrännas som blir plusbidrag, alltså det lägger sig som fett, alltså lagrad energi på kroppen. Varför annars skulle folk bli feta?
Så på din sista fråga vill jag säga ja, det som kroppen inte använder sig som energi lagras på kroppens maghylla, inte som kuriosa men som fett.
Detta är väl hela premissen för TS sin fråga..
Jag gissar att du har väldiga problem med att förstå innebörden i "inte kan förbränna" och det är det som får dig att
tro att jag säger emot mig själv.
Varför tror du att kroppen samlar på sig lager på fett och kolhydrater? Det är ju för att använda som energi för framtida behov för att kroppen
kan förbränna det. Det vore ganska ofördelaktigt för kroppen att samla på sig massa stoff som inte kroppen kan ta tillvara på - vad skall man kalla det för annat än kuriosahyllan om det inte fyller någon funktion?