2026-04-14, 18:22
  #493
Medlem
Deagle66s avatar
Denna Greta....

Först var det "klimatet" sedan kom hennes vurmande för Terrorister, Olja till Kuba....


Hon är inte annat än utnytjad av en lobby som gör att hennes föräldrar tjänar goda pengar på henne.

Vad som är helt galet är just att när hon öppnar käften så står media på rad att skriva om det.

Men den sendaste resan till Gaza med "humanitär" hjälp, är Greta med på den båten? Fick hon lite rejsan i kojen av den "äldre mannen" som tydligen satt på en par av dessa aktivistkärringar/klasppmongon.
Citera
2026-04-14, 18:30
  #494
Medlem
Qualatexs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StoreSvarte
Att hon bestämde sig för att lägga sig i Gaza-konflikten var ett stort snedsteg. Hon borde ha fokuserat på miljön istället.
Hade hon fokuserat på miljön så hade det skurit sig med klimatengagemanget.Klimatåtgärder är sällan särskilt miljövänliga.
Citera
2026-04-14, 18:38
  #495
Medlem
Glödskals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Det är ingenting som hindrar dig från att ta en motsvarande position. Om du har stake tillräckligt för att pallra dig iväg till riksdagshustrappan med ett eget plakat, förstås.

Det är ju så man får folk att lyssna, helt tydligt.
...


Citat:
Ursprungligen postat av Snubchurp
Det är nog ytterst få på Flashback som skulle våga stå för sina åsikter i verkligheten. Det är därför jag tycker Greta varit modig när hon vågade stå upp för sina åsikter om klimatet. Sen tycker jag hon som sagt har spårat ur genom att blanda sig i andra frågor som hon inte bör ha lagt sig i för att inte tappa trovärdighet kring sitt arbete kring klimatfrågan.

Inte alla ser plakat utanför riksdagen som rätt väg att gå. Varför skulle dessa kopiera Greta?

"Usch, han äter bajs!"
"Han vågar i alla fall göra det din jävla fegis!"
Citera
2026-04-14, 18:40
  #496
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Säger man vad man tycker får man ta en massa skit. Det är en del av att vara människa.

Nån på Flashback som har en annan erfarenhet? Som sagt vad du tyckt och bara fått ryggdunkningar? En retorisk fråga...

Jag håller inte med Greta, och dryg och ovillig att lyssna på andra har hon varit, men nån i hennes närhet borde ändå ha talat om för henne att sticker man ut hakan får man på käften.

Men det har nog med hennes diagnos att göra, att pappan haft fullt upp med att förklara varför hon skall byta trosor på morgonen och varför det är bra att äta även om man inte är hungrig. Nån tid över att berätta om livet fanns nog inte.
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2026-04-14 kl. 18:46.
Citera
2026-04-14, 18:59
  #497
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Graavarg
Nej.

Victim-blaming är bara ytterligare ett tecken på att någon är sjuk i huvudet, eller står på en lägre utvecklingsnivå än mänskligheten överlag.

Om vem som helst för en aggressiv retorik så kan den och ska den bemötas sakligt och logiskt, med fakta och argument. Vill man spetsa till det med ett ironiskt, sarkastiskt eller i övrigt utmanande språkbruk så är det fine, så länge kärnan bemöter åsikterna i sak.

Hänger man sig åt personlig smutskastning och annan liknande skit så är det bara ett tecken på att man är en underutvecklad idiot. Eller att man inte har nåt att komma med i sak, och därför fult nog istället angriper den enskilda personen.

Det finns inget sätt, absolut INGET sätt, att försöka få de helt vansinniga personangreppen på Thunberg att framstå som rumsrena, inte på något sätt. Det är bräkanden och ylanden som kommer från underutvecklade untermenschen eller alternativt en medvetet falsk, slug och illvillig personkrigföring från ideologer som redan förlorat diskussionen i sak. Och de senare kan därför via sitt eget fulval också klassas som untermenschen.
Nu är ju Greta väldigt bra på att smutskasta andra och skylla folk för både det ena och det andra. Att du kallar människor som inte gillar Greta för untermenschen säger väl allt om dig. Tyck som Greta eller så är du dum i huvudet. Greta tillhör dessutom den delen av parasiter som anser sig inte behöva följa lagar så länge man kallar det för civil olydnad.
Citera
2026-04-14, 19:03
  #498
Medlem
buddy99s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rektalutdelning
Hon överskattar vikten av sin egen person. Dör hon lär det inte vara en etniskt svensk person som utför det dådet. Troligen sker det i ett något shithole country av något ”offer” i behov av Gretas aktivism.
Ja,som sjuksköterska löper Greta stor risk för nya virus och pandemier,forskare varnar för att det är en tidsfråga innan nästa stora utbrott slår till.
Citera
2026-04-14, 19:08
  #499
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Sticker man ut hakan får man på käften.
Ja. Mer behöver inte sägas.

Och beter man sig aggressivt, utmanande, provokativt, attackerande och uppläxande så är man mer än lovligt naiv om man inte begriper att man får mothugg i samma storleksordning.

Jag tycker tvärtom, att barnrumpan fått oförtjänt mycket lovord och beröm.

Drill baby, drill! Det är vad jag tycker.
Gråt Greta, gråt!
__________________
Senast redigerad av lont 2026-04-14 kl. 19:13.
Citera
2026-04-14, 19:13
  #500
Medlem
Full-Retards avatar
När godhetsknarkarna slängde henne på golvet som en använd kondom så var det inte så kul längre verkar det som.
Citera
2026-04-14, 19:13
  #501
Medlem
idiamindadas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lont
Ja. Mer behöver inte sägas.

Och beter man sig aggressivt, utmanande, provokativt, attackerande och uppläxande så är man mer än lovligt naiv om man inte begriper att man får mothugg i samma storleksordning.

Jag tycker tvärtom, att barnrumpan fått oförtjänt mycket lovord och beröm.

Drill baby, drill! Det är vad jag tycker.

”Hon är så MODIG” ljuder berömmet från hennes tillbedjare.

Extremt skicklig marknadsföring må jag säga.
Citera
2026-04-14, 19:35
  #502
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Elpianot
Den här tråden sammanfattar på ett bra sätt vad som är fel med världen år 2026. Folk som inte klarar av en liten tjej med en egen åsikt.

Mänskligheten löper hatkampanjs-overdrive.

Tal om klimatet, samma resultat där.

Nej, allt är fejk och en kvinna ska förpassas till känslostyrd behagerska. Men vänta, då är det ju också något fel på henne.

Flashback i ett nötskal.

Nej, snarare klarar inte världen av att folk ifrågasätter vad en outbildade "liten tjej" säger.

Att ifrågasätta vad Greta säger har varit synonymt med att vara "klimatförnekare", rasist, fascist osv.

Dvs världen (Sverige) klarar inte av en saklig debatt. Forskare är inte eniga som exempel.

Men vad gör det när vi bara har 10 år på oss? De har väl gått redan?
Citera
2026-04-14, 19:35
  #503
Medlem
kajnuss avatar
Hon har ju självmant satt sig i den här situationen. Eller?
Citera
2026-04-14, 20:13
  #504
Avslutad
Hon förstår väl att det alltid kommer finnas meningsmotståndare som inte gillar henne eller det hon står för? Man kan inte förvänta sig att allt ska flyta på utan problem då många har starka åsikter om klimatet, Palestina m.m. precis som Greta har fast de kanske tycker tvärtom.

Låter ut som härliga framtidsplaner Greta har också. Att "bo i en ryggsäck" och sova på kompisars golv. När har hon tänkt bli vuxen?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in