2026-04-13, 23:31
  #337
Medlem
Megaforces avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Karateillern
Man borde göra en kritisk granskning av Greta och läsa ordentligt mellan raderna om dels vad hon åstadkommit egentligen och dels kanske framförallt hur hon agerat som person och syna motiven i sömmarna. Hon säger att vi var bara barn med tårarna rinnandes ned för kinderna. Hon verkar inte ha fått den bekräftelsen i sin gärning som hon förväntat sig eller har behov av och tillslut så står hon just där som ett barn och har svårt att hantera konsekvenserna av sitt handlande. Hon om någon har delat med sig av hat genom att med okonventionella metoder ta lagen i egna händer, hindra företagande, vanliga arbetare från att göra sitt jobb, och allmänt stört i samhället på grund av att hon tycker och anser om saker. Vem tillåts göra så och vad är det för ouppfostrat sätt hon ångat fram med? Att samhället inte tvingat henne in i utredningar för att ge henne hjälp istället för att obehindrat hålla på och praktisera kriminella handlingar eller låtit socialen i ett tidigt stadie ta hand om henne är en gåta. Hela hon skriker ju efter hjälp för att hantera sig själv. Soc skulle plockat in henne redan när hon satt och skolstrejkade. Det är också väldigt svagt agerande av samhället att på något sätt uppmuntra den sortens civil olydnad hos ett barn. Inte minst för att vi har skolplikt i landet. För mig framstår hon inte som en hjälte utan visar snarare tydliga tecken på ett asocialt beteende med tydligt kognitivt handikapp. Sent ska syndaren vakna och konflikten inom henne som hon borde haft hjälp med har gått obearbetat under radarn och i desperationen så kokar allt ned till just det hon själv är inne på. Ett barn med tårarna strömandes, oförmögen att ta in konsekvenserna. Det är omoget, det är fel och det är en gåta.

Som autist så är det bara krokodiltårar som kommer fram..
Citera
2026-04-13, 23:33
  #338
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av xenion
Greta är passë.
Miljömuppar lyssnade kanske på henne innan när hon var miljöextremist.

Nu är hon bara en simpel islamist extremist och milön verkar inte vara så viktig längre heller.

Man kan inte bli miljömupp.
Hela din existens hänger på miljö.
Men imorrn är en ny dag hehe.
Citera
2026-04-13, 23:51
  #339
Medlem
Majsmannen2s avatar
Hon blev tidigt en offentlig person med ganska radikala åsikter för att vara någon i sin ålder.

Hon gav sig in i en hård lek och fått tåla en hel del som kommit ur det.

Berömmelse eller kändisskap kommer oftast med ett pris.

Många barnstjärnor som senare i livet fått sin hälsa förstörd.
Citera
2026-04-13, 23:53
  #340
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av solstrålar
Var media och extremhögern för hårda mot Greta? Varför vågar hon inte vara kvar i Sverige? Är det rätt att tvinga Greta att bo ur sin ryggsäck resten av livet? Hur ska hon klara sig?


Ja, det är ju givetvis helt sinnessjukt hur mycket hat som högern i allmänhet har spytt ur sig mot henne. Och det slutar liksom inte någonsin utan hon är en ständig demon för all höger att förinta. Det spelar ingen roll om det är fascister som njuter av massmord på civila och därför inte tål att Israel ifrågasätta, eller miljardärsdyrkare som vill förstöra så mycket av miljön som möjligt innan de dör, eller ens så kallade liberaler som nominellt tror på att medborgare ska ta sitt ansvar och stå upp och göra exakt det hon har gjort. Det är enbart hat som bor i högern.
Citera
2026-04-13, 23:57
  #341
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Megaforce
Som autist så är det bara krokodiltårar som kommer fram..

Nej det är att ni förstår inte hjärnans huvudfokus i frågor.
Bara för att du trivs med din egen del gör inte alla det.
Hittepå som man prackar på andra.
Citera
2026-04-14, 00:03
  #342
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Varmlandskorven
Är Greta oskuld? Eller har hon gjort debuten!?

Är hon inte flata?
Citera
2026-04-14, 00:12
  #343
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eorga
Är hon inte flata?
Hon fick kuk, och efter det så blev det Israel som var livsproblemet.
Citera
2026-04-14, 00:14
  #344
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Punggung
Ja, det är ju givetvis helt sinnessjukt hur mycket hat som högern i allmänhet har spytt ur sig mot henne. Och det slutar liksom inte någonsin utan hon är en ständig demon för all höger att förinta. Det spelar ingen roll om det är fascister som njuter av massmord på civila och därför inte tål att Israel ifrågasätta, eller miljardärsdyrkare som vill förstöra så mycket av miljön som möjligt innan de dör, eller ens så kallade liberaler som nominellt tror på att medborgare ska ta sitt ansvar och stå upp och göra exakt det hon har gjort. Det är enbart hat som bor i högern.
Hon har asperger, nuumera kallad autistik Syndrom.
Citera
2026-04-14, 00:19
  #345
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av enhalvboj
Många inom högern sket bokstavligen ner sig av upprördhet när Greta trädde in i offentligheten med sitt radikala budskap om att länder borde lyssna på forskare. Har inte sett så många hängande läppar varken före eller efter det.

Hon har förmodligen fått utstå mer hat och trakasserier än de flesta offentliga personer och har givetvis påverkats av det.
Är radikalt ok?
Citera
2026-04-14, 00:30
  #346
Medlem
zombie-nations avatar
Citat:
Ursprungligen postat av grobiankungen
Hon kan ju inte riktigt tänka själv som en intelligent människa, även om hon är äldre. Hon är ju funktionsnedsatt med autism.

Hon är väl absolut väldigt intelligent.

Citat:
Ursprungligen postat av Punggung
Ja, det är ju givetvis helt sinnessjukt hur mycket hat som högern i allmänhet har spytt ur sig mot henne. Och det slutar liksom inte någonsin utan hon är en ständig demon för all höger att förinta.

Ja, det är äckligt. Men de känner sig väl hotade. För att ta ned henne så börjar man bjäbba om hennes sexliv.
Citera
2026-04-14, 00:41
  #347
Medlem
Så många kändisar som klagar och gnäller om att folk kommenterar.
Väljer man att ställa sig i rampljuset så får man räkna med att folk har åsikter om allt möjligt.
Själv skulle jag aldrig vilja vara känd, låter mest jobbigt.
Citera
2026-04-14, 01:15
  #348
Medlem
banzaipirates avatar
Trodde det var Filip och Fredrik som tog fram henne i ljuset, likt Edward Blom i Breaking news. Det som framkommer förminskar historien. Arrangerat. Visst så är det i historien.
Men Greta kommer inte gå till historien som man trodde för några år sedan.
__________________
Senast redigerad av banzaipirate 2026-04-14 kl. 01:20.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in