Citat:
Ursprungligen postat av
detach3d
Beteendet ändrades inte på en gång när samhällsförändringarna skedde gradvis såklart.
Nu snackar vi om människor som flyttat till ett av de bästa och säkraste länderna i världen och fortsätter pumpa ut ungar.
Om ditt argument är att det sker gradvis när de inser att ungarna inte kommer dö så måste man ställa frågan: Hur efterbliven är en människa som inte direkt förstår detta efter de bosatt sig i Sverige?
Men de sitter i deras gener då eller vad? Så vi har 100 år att vänta av afrikaner som föder 5-6 ungar då..
Det skulle jag gissa på ja.
Det sjunker kanske gradvis för varje ny generation som föds.
Det är oxå därför som Rosling trodde att vi inte kommer bli 11miljarder människor eller fler, p.g.a att omvärlden får det bättre, höjer sin levnadsstandard, föder färre ungar och därmed så föder de flesta 1-2barn, och jordens befolkning kommer peaka runt 10miljarder människor.