Citat:
Ursprungligen postat av
sonicguide
Agenda idag:
V och C diskuterar om vad de kommer överens om.
https://www.svtplay.se/video/jvvg4DQ/agenda/omojlig-ekvation
Tand-Ringkvist kallar arbetsgivaravgifter för en straffskatt samtidigt som
Nooshi vill ha en miljardärsskatt.
Straffskatt är ett ganska hårt ord för något som är en del av lönen men direkt betald till staten
och som bland annat innehåller sjukförsäkring, föräldraförsäkring och pension.
Kommer de att hitta varandra. Vad kommer de att backa på?
Straffskatt är faktiskt en träffande benämning på arbetsgivaravgifterna, det är i grunden absurt att staten tar ut en avgift på upp till 31,42 % av lönen bara för att en arbetsgivare anställer någon, trots att anställningen genererar skatteintäkter via inkomstskatt, moms och andra avgifter som staten drar in på konsumtionen.
Sjukförsäkring, föräldraförsäkring och pension kunde finansieras direkt via en höjd inkomstskatt istället, om de nuvarande intäkterna inte räcker till. Det skulle göra det totala skattetrycket mer transparent för den anställde, som idag ofta inte ser hela bilden: den verkliga kostnaden för att anställa någon ligger på ca 1,31 gånger brutto-lönen.
Arbetsgivaren får ju inget tillbaka på dessa avgifter, det är en ren kostnad som hämmar jobbskapande och löneökningar. En av anledningarna till att systemet ser ut så här är troligen att det döljer det sanna skattetrycket för löntagarna. Om allt slogs ut på inkomstskatten skulle folk kanske reagera starkare på de höga marginalskatterna (upp till 50–60 % inklusive effekter).
Kommer V och C verkligen att enas om nåt här? Nooshis miljardärsskatt löser ju inte grundproblemet med att svenska företag kämpar med världens högsta arbetsgivaravgifter?