Citat:
Ursprungligen postat av
Dryckeshorn
bra catch, ytterst ovanligt att någon använder em dashes i vanlig skrift...
Men till saken. Att t.ex. liveprompta en LLM med föreläsningsinnehåll för att generera flashcards låter väl snarare proaktivt? Att inte kunna läsa grundläggande kretsscheman däremot värre.
Min uppfattning av användningen av LLMer i studier och arbetsliv och hur det påverkar kunskapsnivån är som med det mesta annat: blandat. Finns stor risk för ytinlärning, å andra sidan kan vara mycket bra för att strukturera vägar till inlärning och göra ett cirriculum.
Universitetslärarrollen kommer AI/LLMer såklart att påverka kraftigt och likt i andra yrken förlorar många av dessa jobbet helt och får göra annat. Universitetsstudiers mening kan faktiskt för det mesta gå i stöpet helt i närtid.
Tja, AI´n har också en vädigt distinkt överpedagogisk sätt att skriva på, lite amerikanskt, som man känner igen...
Till ämnet: Ja just för att göra flashcards är det väl inte helt dumt, även om jag själv tycker att man missar en stor del av inlärningvärdet om man inte försöker förstå och skapa egna flashcards. Halva inlärningen är att göra dem. för att inte tala om all metangas-genererad el i något datacenter som LLM:en tuggar upp för för varje flashcard, för bitcoins enförbrukning att verka som en piss i havet.
Sen tror jag att universitetsutbildningar, särkilt med praktiska inslag och säkerhetskritiska besultsfattanden som en del av arbetsuppgifterna, kommer hänga kvar ett bra tag. Jag har ju lite sett vad skillnaden är mellan klasskompisar från innan AI och efter, och det känns som att de är så mycket sämre nu, och hur låg kunskapsnivå som helst kan vi inte ha. Särskilt inte om LLM modellerna ska få nya rapporter, avhandlingar och kursböcker att träna på.