Citat:
Ursprungligen postat av
Generalknase
Ja, det är det ju. Har du möjlighet till vettig ström är Inster nog billigast även i längden. Man ska ju aldrig lova nåt säkert men eftersom eldrift så är den billig i skatt, 5 års garanti på bilen och 8 år på batteri och drivlina om jag inte har fel. Vet inte vad den drar men runt 1.5 kWh över året borde den klara sig på, Hyundai är ju näst efter Tesla bra på det där, dvs. ca 5:-/mil (inklusive laddförluster osv.) om du betalar 3:-/kWh vilket för de flesta inte är ett omöjligt pris även om man laddar på publika stationer.
Så om ekonomi är prio och ny bil som ska rulla till skrot är intressant så hade jag absolut tittat efter elbil.
Inster är rent löjligt liten och trång inuti , är man inte större än en mellanstadiepojke sitter man nog bra men inte annars , köp en i10 istället .
Förvånansvärt rymlig fram för att vara så liten , riktigt soppasnål och verkar sällan eller aldrig gå sönder annat än genom ren vanvård .
Nyare i10 är riktigt fina inuti och går tyst på vägen för att vara en småbil .
Gubben som bodde i gården mittemot köpte en ny i10 för ca 20 år sedan , den överlevde både gubben och hans änka och körs nu av ett av barnbarnen , går fortfarande bra och drar lite soppa men är nu ganska matt och ful .